czwartek, 06 sierpnia 2020
czwartek, 25 czerwca 2020 17:17   
Regaty Jachtów Kabinowych

Regaty Jachtów Kabinowych

W sobotę, dn. 20.06 na Stawie Górnym w Pionkach odbyły się zorganizowane przez Klub Żeglarski Pionki regaty jachtów kabinowych. W związku z sytuacją epidemiologiczną impreza przygotowana została zgodnie z zaleceniami władz sanitarnych dotyczących ochrony przed zakażeniem wirusem Covid 19.

Zawody zorganizowane zostały po raz trzeci w okresie, w którym w Pionkach zazwyczaj obchodzone są Dni Morza – impreza o długiej tradycji, sięgającej okresu międzywojennego. W wyścigu brały udział trzy jachty typu Foka: dwa będące własnością klubu i jeden prywatny. Trasa zawodów oznaczona bojami, miała kształt trójkąta i dobrana tak, aby obejmowała kursy z wiatrem, jak i pod wiatr, zmuszające załogi do halsowania. Po każdym okrążeniu, aby wyrównać szanse zawodników, załogi zmieniały jachty tak, aby każda załoga płynęła na każdym jachcie. Każde okrążenie było punktowane i w końcowej kalkulacji okazało się, że dwie załogi miały taką samą liczbę punktów i im przyznano pierwsze miejsce. Były to załogi ze sternikami Juliuszem Monkosą i  Stefanem Jastalem. Załoga ze sternikiem Maciejem Malborskim sklasyfikowana została na drugim miejscu. Zwycięskim załogom wręczono nagrody książkowe o tematyce żeglarskiej. Należy tylko mieć nadzieję, że przyszłoroczne regaty będą mogły być zorganizowane w innych warunkach, z większą ilością jachtów i z szerokim udziałem publiczności.

 

Cytat tygodnia:

"Dla pokoju trzeba ryzykować tak samo, jak w trakcie wojny...Jeśli boisz się postawić sprawę na ostrzu noża, już przegrałeś ."

 


John Dulles Foster