środa, 05 sierpnia 2020
piątek, 19 czerwca 2020 11:17   
Niebezpieczne skrzyżowanie

Niebezpieczne skrzyżowanie

Jedno z najniebezpieczniejszych skrzyżowań w Pionkach właściwie każdego miesiąca zbiera żniwo. Na skrzyżowaniu ulic Zwoleńskiej i Wspólnej często dochodzi do groźnych wypadków i licznych kolizji drogowych. Mieszkańcy od lat próbują doprosić się o budowę ronda lub montaż sygnalizacji świetlnej. I choć skrzyżowanie znajduje się w mieście Pionki, to decyzja w tej sprawie nie należy do władz miasta, bowiem jest to skrzyżowanie drogi powiatowej z drogą wojewódzką 787 i drogą 791.

Niebezpieczne skrzyżowanie

Kilka lat temu, po licznych interwencjach mieszkańców, ale także radnych i władz miasta, na skrzyżowaniu „pojawiło się” lustro, które miało pomóc kierowcom wyjeżdżającym z drogi powiatowej. Przed wjazdem na skrzyżowanie ustawiono znak STOP i wymalowano oznakowanie poziome na jezdni. Niestety nie poprawiło to zbytnio bezpieczeństwa i choć wypadków, kolizji i niebezpiecznych zdarzeń jest mniej, to jednak nadal przejechanie przez to skrzyżowanie dla wielu kończy się np. na ogrodzeniu pobliskich posesji lub nawet bezpośrednio w budynku sklepu motoryzacyjnego zlokalizowanego na feralnej krzyżówce.

Droga drogą, słaba widoczność, którą uniemożliwiają budynki usytuowane tuż przy samych jezdniach, to jeszcze inna kwestia, ale brawura niektórych kierowców przyprawia o zawrót głowy. Z niedozwoloną prędkością przejeżdżają przez skrzyżowanie ignorując zupełnie zasady ruchu drogowego. Dla ogromnej liczby kierowców, którzy doprowadzili do kolizji bądź wypadku pierwszeństwo na tym skrzyżowaniu ma ten, kto szybciej przejedzie. Na nagraniach z monitoringu widać, że znak STOP jest zwyczajnie ignorowany.

Rejon skrzyżowania Wspólnej ze Zwoleńską od lat jest najbardziej kolizyjnym na mapie miasta. Pojawiło się wiele pomysłów, szczególnie mieszkańców na rozwiązanie tego problemu. Jeden z burmistrzów miasta wpadł również na pomysł aby na balach poprzesuwać zabudowania umiejscowione najbliżej jezdni i wtedy sposób poprawić widoczność. Kolejnym rozwiązaniem miała by być budowa ronda, ale skrzyżowanie jest małe, posesje graniczą właściwie z drogą, więc ten pomysł pozostał w sferze rozważań. Najprościej byłoby zamontować sygnalizację świetlną, ale i tu pojawia się problem – zgodę muszą wydać zarządcy, czyli Zarząd Dróg Wojewódzkich oraz Powiatowy Zarząd Dróg Publicznych. Dla obydwu tych instytucji montaż świateł to ostateczność, ale od lat nie znaleźli skuteczniejszego rozwiązania.

Niebezpieczne skrzyżowanie

Podczas jednego z ubiegłorocznych spotkań z przedstawicielami Powiatowego Zarządu Dróg Publicznych mieszkańcy miasta oraz radni dowiedzieli się, że na żadnej drodze powiatowej nie ma sygnalizacji świetlnej, a więc domyślać się można, że skoro na terenie całego powiatu zarząd nie montuje takiej sygnalizacji, to i w mieście Pionki na drogach powiatowych takiej sygnalizacji nie będzie. Władze miasta Pionki są zdeterminowane by znaleźć dobre rozwiązanie przy współpracy z zarządcami dróg, ale potrzebne jest wsparcie radnych powiatowych, którzy pomogliby nakłonić zarządy dróg na inwestycję w poprawę bezpieczeństwa na tym skrzyżowaniu, a także w innych niebezpiecznych miejscach na terenie naszego miasta. I jakoś tak się zawsze składa, że ustalenia nigdy nie znajdują poparcia i radni powiatowi z naszego terenu zapominają o tym, że bezpieczeństwo na naszych drogach powinno być jednym z priorytetów. Wszak chodzi o zdrowie, a nawet życie mieszkańców.

Niebezpieczne skrzyżowanie

RP, fot. W. K.

 

Cytat tygodnia:

"Dla pokoju trzeba ryzykować tak samo, jak w trakcie wojny...Jeśli boisz się postawić sprawę na ostrzu noża, już przegrałeś ."

 


John Dulles Foster