poniedziałek, 28 września 2020
poniedziałek, 24 lutego 2020 10:49   
Dzień Kobiet w CAL

Dzień Kobiet w CAL

Centrum Aktywności Lokalnej w Pionkach zaprasza serdecznie do świętowania Dnia Kobiet. Przez trzy dni zapraszamy na: interesujące spotkania i warsztaty z kobietami,  film o Janinie Ochojskiej oraz koncert pt. "Całuję Twoją dłoń Madame".

Zaczynamy od piątku (6 marca) o godz. 17:00 spotkaniem z cyklu "Na szlaku". Naszym gościem będzie Ania Rokosz-Buko, która opowie o podróży na Islandię - nie bez przyczyny nazywaną wyspą lodu i ognia. Można na niej podziwiać: potężne lodowce, rozlegle pola lawy, spektakularne kratery  wygasłych wulkanów, dziesiątki  imponujących wodospadów, gejzery strzelające w górę pióropuszem wody, dymiące zbocza gór, ciepłe rzeki, w których woda ogrzewana  jest energią z wnętrza ziemi. Wszystko to zapiera dech w piersiach i jest rajem dla miłośników przyrody i aktywnego odpoczynku. Latem wędrówki po Islandii mogą kończyć się dopiero około północy, bo tak długo jest widno. Krajobrazy są często są iście księżycowe - zastygła lawa tworzy niepowtarzalne i zadziwiające formy w różnych kolorach.

Podczas spotkania obejrzymy prezentację zdjęć z podróży.

W sobotę (7 marca) zapraszamy o godzinie 15:00 na warsztaty z komunikacji interpersonalnej - uniwersalnego narzędzia, które wykorzystujemy niezależnie od tego, czym się zajmujemy. Warsztaty "Komunikacja to podstawa" przeprowadzi Alicja Gryz-Wasil. Alicja Gryz-Wasil od trzech lat współpracuje z Lokalną Grupą Działania "Razem dla Radomki" prowadząc szkolenia z zakresu komunikacji i rozwoju NGO. Głównym celem sobotniego treningu z komunikacji interpersonalnej będzie przekazanie uczestnikom wiedzy i narzędzi ułatwiających skuteczne porozumiewanie się. Jakość naszych relacji – zawodowych i prywatnych – determinuje jakość całego naszego życia. Konstruktywna komunikacja zaś to najlepsze spoiwo dla naszych relacji. Trening komunikacji dostarczy okazji do refleksji nad swoimi nawykami komunikacyjnymi, pozwalając je też udoskonalić. Warsztaty będą doskonałą okazją do rozwinięcia swoich umiejętności interpersonalnych.

Czy warto pisać książki? Czy warto je czytać? A jak napisać własną? Na te i inne pytania przy kawie odpowie Wam Anna Rudnicka-Litwinek, autorka książek dla dzieci i dla dorosłych, ilustratorka, wydawczyni. Zapraszamy 7 marca o godz. 17.00. Rozmowę przeprowadzi Ewa Gerlach z Miejskiej Biblioteki Publicznej w Pionkach. Na spotkaniu będzie można kupić książkę z dedykacją, lub wygrać w konkursie.

Anna Rudnicka-Litwinek jest malarką, autorką książek i opowiadań oraz wydawczynią. W dorobku ma: powieść dla dorosłych “Czarownica”, opowiadanie “Manewry Jesienne” w antologii “Powroty. Radom”, serię książek dla dzieci “Przygody Robaka Lolka”. Zilustrowała i wydała wiersze Marii Gorzechowskiej "O Szczurku Krokodylku". Podczas spotkania odkryjemy bajkowy świat twórczości Marii Gorzechowskiej (1883-1961) -  wyjątkowej kobiety, która kochała książki, zakładała biblioteki, wspierała czytelnictwo i naukę, a co ciekawe ... przez pewien czas mieszkała w Pionkach.

Film Adeli Kaczmarek "Janka" to intymny portret Janiny Ochojskiej - założycielki Polskiej Akcji Humanitarnej. Zapraszamy w sobotę (7 marca) o godz. 18.30 do Kina za Rogiem na  projekcję interesującego filmu, który łączący zdjęcia dokumentalne, rysunkową animację oraz unikatowe materiały archiwalne. Opowiada historię Janiny Ochojskiej począwszy od momentu, kiedy jako mała dziewczynka zachorowała na polio i musiała opuścić rodzinny dom. Szpitale, operacje, tęsknota za rodziną, ale także wyjątkowa edukacja poza domem, ukształtowały jej silną osobowość. Janka została astronomem, jednak dzięki nieoczekiwanym podróżom i poznanym ludziom odkryła swoje prawdziwe powołanie.

W niedzielę (8 marca) o godz. 16.00 Stowarzyszenie Seniorów "Kontrast" zaprasza na uroczysty koncert z okazji Dnia Kobiet pt. "Całuję Twoją dłoń Madame". Na scenie sali widowiskowej Centrum Aktywności Lokalnej wystąpią członkowie Stowarzyszenia Seniorów Kontrast.

Wystąpi również solistka współpracująca z Operą Bałtycką w Gdańsku Joanna Nawrot - sopran i Przemysław Radziszewski - tenor. Towarzyszyć im będą: Katarzyna Starzycka - fortepian, Jarosław Stokowski - kontrabas, Grzegorz Lewandowski - perkusja. W programie najpiękniejsze arie, pieśni neapolitańskie i duety operetkowe.

Dla Kobiet zostanie również przygotowana specjalna niespodzianka.

Zapraszamy serdecznie.

CAL

Dzień Kobiet w CAL

 

Cytat tygodnia:

"Dla pokoju trzeba ryzykować tak samo, jak w trakcie wojny...Jeśli boisz się postawić sprawę na ostrzu noża, już przegrałeś ."

 


John Dulles Foster