niedziela, 27 września 2020
poniedziałek, 03 lutego 2020 19:18   
DEBATOWALI O POTRZEBIE OBCHODÓW ŚWIĘTA 11 LISTOPADA

DEBATOWALI O POTRZEBIE OBCHODÓW ŚWIĘTA 11 LISTOPADA

 

W dniu 1 lutego 2020 roku w sali konferencyjnej hotelu „Portos” w Warszawie spotkali się członkowie i opiekunowie Szkolnych Klubów Debat Historycznych reprezentujący szkoły województwa mazowieckiego. Wśród uczestników znaleźli się przedstawiciele Zespołu Szkół im. Jędrzeja Śniadeckiego w Pionkach.

ZIELONE reprezentowali członkowie Szkolnego Klubu Debat Historycznych – Jakub Czerniakiewicz, Szymon Jaworski, Paweł Farbiś, Wiktor Pudlewski, Mateusz Kacperczyk, Igor Ochocki i Jacek Malicki, opiekun młodych historyków. Organizatorzy spotkania – Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku i Fundacja „Polska Debatuje” przygotowali wyjątkowy i ciekawy program. Uczestnicy spotkania zostali podzieleni na trzy grupy, które miały określone zadania.

DEBATOWALI O POTRZEBIE OBCHODÓW ŚWIĘTA 11 LISTOPADA

Grupa I - zaawansowana przygotowywała się do debaty na temat argumentów - jak je wymyślać i budować, o czym pomyśleć, co zrobić? Grupa II – początkująca, miała warsztaty o zasadach i analizowaniu tematów oraz kontrargumentacji i jej budowie. W tym samym czasie grupa III - składająca się z opiekunów szkolnych klubów z Mają Łakomską, przedstawicielką Fundacji „Polska Debatuje” - przeprowadziła zajęcia poświęcone angażowaniu uczniów w działalność SKDH.

DEBATOWALI O POTRZEBIE OBCHODÓW ŚWIĘTA 11 LISTOPADA

Następnie wszyscy uczestnicy warsztatów spotkali się podczas rozgrywania debaty finałowej, której temat brzmiał: „Ta izba uważa, że 11 listopada powinniśmy kontynuować międzywojenne tradycje centralnych obchodów państwowych”. W dwóch drużynach mieszanych znaleźli się Jakub Czerniakiewicz i Szymon Jaworski. Na zakończenie spotkania organizatorzy, tj. Barbara Gołębiowska i Konrad Kiljan, wręczyli zwycięskim drużynom oraz ich opiekunom nagrody rzeczowe. Ponadto zaprosili wszystkich na II Wiosenny Turniej Debat Historycznych, który odbędzie się w 4 kwietnia 2020 roku w Instytucie Historii UW w Warszawie.

- Cieszymy się, że wzięliśmy udział w finałowych debatach. Mamy nadzieję, iż po ciężko przepracowanym okresie przygotowawczym podczas zajęć Szkolnego Klubu Debat Historycznych będziemy mogli powtórzyć swój wynik w II Wiosennym Turnieju Debat Historycznych, podsumowali swój pobyt w stolicy Jakub Czerniakiwicz i Szymon Jaworski.

- Serdecznie gratuluję Szymonowi i Jakubowi udziału w finale. Osobiście cieszę się z faktu, iż moi uczniowie robią postępy w przygotowaniu do debat, stwierdził Jacek Malicki, nauczyciel historii i wiedzy o społeczeństwie.

Z.S. im. J. Śniadeckiego

DEBATOWALI O POTRZEBIE OBCHODÓW ŚWIĘTA 11 LISTOPADA

 

 

 

Cytat tygodnia:

"Dla pokoju trzeba ryzykować tak samo, jak w trakcie wojny...Jeśli boisz się postawić sprawę na ostrzu noża, już przegrałeś ."

 


John Dulles Foster