niedziela, 27 września 2020
czwartek, 30 stycznia 2020 03:18   
SPACERKIEM PRZEZ HISTORIĘ W CKK

SPACERKIEM PRZEZ HISTORIĘ W CKK

Pod koniec stycznia odbyło się kolejne spotkanie Czytelniczego Klubu Książki. Uczestnicy ponownie przenieśli się w przeszłość i odbyli podróż śladami naszej lokalnej historii.

Dwudziestego ósmego stycznia w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Pionkach Filia przy ulicy Leśnej odbyło się pierwsze w tym roku spotkanie uczestników Czytelniczego Klubu Książki.

Dla niektórych była to sentymentalna podróż śladami naszej miejscowej przeszłości a dla innych spojrzenie w głąb siebie do czasów swojej młodości. Zatrzymany w fotograficznym kadrze, czy na filmowej kliszy obraz przywrócił wspomnienia.

- W tym roku kalendarzowym spotykamy się pierwszy raz. Wrócimy filmowymi i fotograficznymi wspomnieniami do czasów, gdy rozpoczynała się historia miasta Pionki – zainaugurowała tegoroczne spotkanie CKK Ewa Gerlach.

SPACERKIEM PRZEZ HISTORIĘ W CKK

Poznanie przeszłości rodzinnej miejscowości może okazać się ciekawą przygodą o czym przekonali się uczestnicy styczniowego spotkania Czytelniczego Klubu Książki. Okazją do wspomnień, ale i do pogłębienia wiedzy historycznej była prezentacja filmu „Miasto Pionki 65 Lat Praw Miejskich”. Reżyserem i scenarzystą filmu jest miłośnik lokalnej historii Jarosław Szczypiór. Za zdjęcia, montaż i udźwiękowienie odpowiadał Artur Pachocki i Wojciech Kuchta. Muzyka do filmu to dzieło Marcina Alota. Jarosław Szczypiór w swoim filmowym dorobku historycznym ma już takie projekcje kinowe jak „Jarema 1944”, czy „Maria”. Obie produkcje były entuzjastycznie przyjęte przez lokalną społeczność.

SPACERKIEM PRZEZ HISTORIĘ W CKK

Uczestnicy Czytelniczego Klubu Książki po projekcji filmu podkreślali, że najnowsza produkcja twórcy „Marii” to nie tylko solidne kompendium wiedzy lokalnej, a także klucz to poznania naszej miejscowej historii. W filmie mamy przecież odniesienie do czasów króla Władysława Jagiełły, Zjednoczonych Zakładów Chemicznych Zagożdżon, które niemalże całkowicie wymazane zostały z lokalnej pamięci. Z oczywistych względów autor najwięcej miejsca poświęcił Państwowej Wytwórni Prochu i Materiałów Kruszących, od których rozpoczęła się miastotwórcza historia osady Zagożdżon. Dramatyczny czas wojny, rozwój Zakładów Tworzyw Sztucznych „Pronit”, czy masowa budowa nowych osiedli mieszkaniowych – to wszystko możemy znaleźć w filmie „Miasto Pionki 65 Lat Praw Miejskich”.

SPACERKIEM PRZEZ HISTORIĘ W CKK

- Znałam tego Pana, z kolei ta Pani pracowała na tym wydziale, byłem świadkiem tego wydarzenia – to tylko niektóre komentarze uczestników Czytelniczego Klubu Książki po obejrzeniu filmu. Wróciły wspomnienia, wróciły obraz zatarte już trochę czasem.

SPACERKIEM PRZEZ HISTORIĘ W CKK

- Znajomość lokalnej historii pozwala nam na bardziej świadome budowanie własnej tożsamości i poczucia przynależności do wspólnego regionu – podsumowała filmową projekcję inicjatorka spotkań CKK Ewa Gerlach.

Uzupełnieniem historycznej podróży w lokalną przeszłość była prezentacja kolejnych zdjęć archiwalnych, które znajdują się w posiadaniu Romana Fido.

SPACERKIEM PRZEZ HISTORIĘ W CKK

Kolejne spotkanie Czytelniczego Klubu Książki zaplanowane zostało na jedenastego lutego. Tym razem jak zapowiedziała Ewa Gerlach uczestnicy w swej poetycko literackiej konwersacji zaangażują się w biografie artystów słynnego kabaretu „Dudek”.

MBP

 

Cytat tygodnia:

"Dla pokoju trzeba ryzykować tak samo, jak w trakcie wojny...Jeśli boisz się postawić sprawę na ostrzu noża, już przegrałeś ."

 


John Dulles Foster