niedziela, 27 września 2020
wtorek, 14 stycznia 2020 11:22   
Świetlicy TPD grozi zamknięcie

Świetlicy TPD grozi zamknięcie

Od 1993 r. świetlica Towarzystwa Przyjaciół Dzieci działa dla dobra dzieci i młodzieży z Pionek i okolicy. W tym roku po raz pierwszy nie otrzymała finansowego wsparcia od Starostwa Powiatowego w Radomiu.

 

 

Aż 99% budżetu TPD to dotacja ze Starostwa Powiatowego otrzymywana każdego roku na prowadzenie świetlicy, płace dla pracowników, wyżywienie dzieci, organizowanie im dodatkowych zajęć np. z zakresu profilaktyki uzależnień dla dzieci i ich rodziców czy w wyrównaniu braków edukacyjnych. To także organizowanie wspólnych świąt, wakacji, ferii itp.

W listopadzie 2019 r. Waldemar Trelka podjął decyzję aby nie wspierać dalej stowarzyszenia i oznajmił to podczas sesji Rady Powiatu: „To rzeczywiście była moja propozycja, moja inicjatywa, podpisuję się pod tym abyśmy już nie utrzymywali tego TPD. Dawanie pieniędzy, nie chcę powiedzieć, że za nic, ale czy się stoi, czy się leży 180 się należy, to jest jednak sprawianie, że ubezwłasnowolniamy czy poszczególnych ludzi czy całe instytucje, które siłą rzeczy są zmonopolizowane przez jedno źródło dostępu do pieniędzy i jeśli to źródło wysycha i jest panika, szloch i lament. Był czas na to, nie zareagowali, trudno. Moim zdaniem to jest uczciwe i właściwe postępowanie”.

Prezes pionkowskiego TPD, kiedy dowiedziała się, że budżet towarzystwa skurczy się aż o 198 000 zł zwróciła się do radnych miejskich z Pionek o pomoc, napisała do wielu fundacji wspierających takie inicjatywy i jednocześnie wręczyła wszystkim pracownikom świetlicy wypowiedzenia z pracy: „Wszystkie pracownice towarzystwa otrzymały już wypowiedzenia umów o pracę, łącznie ze mną. Nie mamy zagwarantowanych środków na płace na cały rok i stąd taka konieczność”.

Starosta podczas sesji twierdził, że już na wiosnę zobowiązał dyrektora Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Radomiu aby poinformował TPD, że nie otrzymają wsparcia finansowego na rok 2020. Prezes TPD nie otrzymała takiej informacji ani pisemnie, ani nawet telefonicznie. Jedynym śladem korespondencji jest pismo z września 2019 r. w którym starosta m.in. informuje, że analizuje potrzebę dalszego finansowania świetlicy w Pionkach.

Radni powiatowi m.in. z miasta i gminy Pionki, choć nie wszyscy, stanęli w obronie placówki, prosząc starostę aby tak drastycznie nie redukował finansowania dla Towarzystwa Przyjaciół Dzieci, bo takie nagłe odcięcie spowoduje automatyczne zaprzestanie działalności na rzecz dzieci, które korzystają z pomocy świadczonej przez TPD i wolontariuszy. Waldemar Trelka stwierdził, że pomimo decyzji o zaprzestaniu finansowania te pieniądze i tak trafią do Pionek, bo przecież starostwo ma ruszyć z budową szpitala w naszym mieście.

Radni miejscy podczas posiedzenia komisji na której obecna była prezes TPD wyrazili chęć wsparcia z budżetu miasta, a czterech radnych z klubu PiS zadeklarowało, że podejmą rozmowy ze starostą w sprawie wsparcia finansowego dla TPD. Komisja odbyła się na początku listopada, ale w grudniu podczas sesji na której radni zatwierdzali budżet Pionek na 2020 r. żaden radny nie złożył wniosku o finansowe wsparcie TPD.

Burmistrz Robert Kowalczyk obiecał, że znajdzie w budżecie pieniądze aby wspomóc świetlicę pomimo tego, że miasto udostępnia nieodpłatnie na działalność TPD lokal przy ul. Leśnej 7 o powierzchni 230 m², a także wspiera finansowo różnego rodzaju akcje i inicjatywy jakie podejmuje towarzystwo w ramach konkursów dla organizacji pozarządowych. Prezes TPD każdego roku zwraca się o pomoc rzeczową dla swoich podopiecznych do różnych fundacji i tak np. z okazji świąt Bożego Narodzenia 60 dzieci otrzymuje paczki w ramach akcji „Spełniamy marzenia”. Na rok 2020 Fundacja Tesco wesprze pionkowskie TPD bonami o wartości 12 000 zł do wykorzystania w swoich sklepach.

Swoją pomoc zadeklarował również wicemarszałek województwa Rafał Rajkowski, który odwiedził nasze miasto w miniony piątek, proponując wsparcie ze strony Mazowieckiego Centrum Pomocy Społecznej. 17 stycznia wiceburmistrz Kamila Kaczorowska jedzie w tej sprawie do Warszawy. Być może wspólnymi siłami uda się ocalić to wyjątkowe dla wielu dzieci miejsce w którym mogą zjeść często jedyny w ciągu dnia ciepły posiłek, odrobić lekcje i spędzić miło czas na rozwijaniu swoich pasji. Świetlica TPD dla byłych wychowanków jest miejscem, które pozwoliło im wybrać właściwą drogę, a obecni podopieczni nie wyobrażają sobie żeby w budynku przy ul. Leśnej kiedyś zgasły światła i nikt by na nich nie czekał.

R.P.

 

Cytat tygodnia:

"Dla pokoju trzeba ryzykować tak samo, jak w trakcie wojny...Jeśli boisz się postawić sprawę na ostrzu noża, już przegrałeś ."

 


John Dulles Foster