poniedziałek, 28 września 2020
czwartek, 19 grudnia 2019 14:20   
DYKIEL I KRAKOWSKA W CKK

DYKIEL I KRAKOWSKA W CKK

Bożena Dykiel i Emilia Krakowska były bohaterkami ostatniego w tym roku spotkania Czytelniczego Klubu Książki.

 

W świątecznym nastroju przed zbliżającymi się świętami Bożego Narodzenia we wtorek siedemnastego grudnia odbyło się ostatnie w tym roku spotkanie Czytelniczego Klubu Książki.

Było to dwunaste i jednocześnie ostatnie tegoroczne spotkanie Czytelniczego Klubu Książki. Miłośnicy sztuki i literatury cykliczne spotykają się w Filii Miejskiej Bibliotece Publicznej przy ulicy Leśnej 9. W tym roku twórczo i poetycko rozmawiano już między innymi o Juliuszu Słowackim, Józefie Henie, czy naszej laureatce literackiej Nagrody Nobla Oldze Tokarczuk.

Tym razem artystyczna podróż uczestników Czytelniczego Klubu Książki prowadziła przez życie i twórczość dwóch znakomitych aktorek: Bożeny Dykiel i Emilii Krakowskiej.

- Dziś wspólnie spróbujemy przejść przez artystyczny świat dwóch charyzmatycznych aktorek. Bożena Dykiel zasłynęła rolą „Goplany” w nietypowej aranżacji „Balladyny” a Emilia Krakowska dała się poznać jako „Jagna” w ekranizacji „Chłopów” – zainaugurowała grudniowe spotkanie Czytelniczego Klubu Książki Ewa Gerlach.

Bożena Dykiel: urodziła się w 1948 roku w Grabowie. W 1971 roku ukończyła Państwową Wyższą Szkołę Teatralną w Warszawie. Przez lata związana była z Teatrem Narodowym w Warszawie. Do historii przeszła jej słynna rola „Goplany” w odważnej inscenizacji „Balladyny”, kiedy w 1974 na scenę teatralną wkroczyła, a właściwie wjechała na motocyklu. Widzowie małego i dużego ekranu pamiętają ją z kolei z takich filmów jak: „Dom”, „Alternatywy 4”, „Wesele”, czy „Ziemia Obiecana”.

Emilia Krakowska: urodziła się w 1940 roku w Poznaniu. W 1963 roku ukończyła warszawską PWST. Grała między innymi w Teatrze Powszechnym w Warszawie, Teatrze Narodowym w Warszawie i Teatrze Powszechnym im. Jana Kochanowskiego w Radomiu. Szerokiej publiczności dała się poznać jako „Jagna” w ekranizacji „Chłopów”. Wcześniej zagrała między innymi jako „Marysia” w „Weselu”. W kolejnych latach można ją było zobaczyć w filmie kinowym „Brunet wieczorową porą”, serialu dla młodzieży „Tylko Kaśka”, czy ostatnio w „Ojcu Mateuszu”, gdzie wcieliła się rolę „Alicji Lendo”.

Zarówno Bożena Dykiel jak i Emilia Krakowska „to pierwsze damy polskiego kina”. Zapamiętane z charakterystycznych i wyrazistych ról, ale jednocześnie tak uniwersalne aktorsko, że z powodzeniem wcielają się w różne role w popularnych serialach telewizyjnych.

- Reprezentują ten sam rodzaj sztuki. Ukończyły tę samą szkołę aktorską, ale ich droga zawodowa i rodzinna była i jest bardzo różna. Emilii Krakowskiej dużą popularność przyniosła rola „Jagny” w serialu telewizyjnym „Chłopi” a z kolei Bożenie Dykiel brawurowa interpretacja „Goplany” w dramacie „Balladyna” na deskach Teatru Narodowego – mówiła Ewa Gerlach. Ponadto inicjatorka spotkań Czytelniczego Klubu Książki podkreśliła, że obie aktorki mają różne doświadczenia rodzinne. Gdy Emilia Krakowska przez kilka dekad poszukiwała miłośni i rodzinnego szczęścia to Bożena Dykiel w stałym związku małżeńskim jest już od czterdziestu lat.

- Emilia Krakowska dopiero po wielu latach już w dojrzałym wieku odnalazła swoją miłość. Tymczasem Bożena Dykiel od ponad czterdziestu lat związana jest ze swoim mężem Ryszardem – podkreśliła Ewa Gerlach.

Podczas grudniowego przedświątecznego spotkania Czytelniczego Klubu Książki uczestnicy oprócz wymiany opinii i ożywionej dyskusji obejrzeli również dwa filmy dokumentalne obrazujące życie i twórczość dwóch wielkich polskich aktorek

Kolejne spotkanie Czytelniczego Klubu Książki odbędzie się już w styczniu 2020 roku. Uczestnicy wrócą wówczas śladami przeszłość naszego miasta. Zaplanowana jest, bowiem projekcja filmu historycznego, który powstał z okazji jubileuszu sześćdziesięciopięciolecia miasta Pionki.

MBP

 

 

Cytat tygodnia:

"Dla pokoju trzeba ryzykować tak samo, jak w trakcie wojny...Jeśli boisz się postawić sprawę na ostrzu noża, już przegrałeś ."

 


John Dulles Foster