środa, 30 września 2020
wtorek, 10 grudnia 2019 13:40   
Mieszkaniec Pionek odznaczony Srebrnym Krzyżem Zasługi

Mieszkaniec Pionek odznaczony Srebrnym Krzyżem Zasługi

9 grudnia 2019 r. Stanisław Alfred Traczyk odebrał z rąk II wicewojewody mazowieckiego Artura Standowicza Srebrny Krzyż Zasługi nadany przez prezydenta RP.

 

Pan Stanisław posiada również tytuł Zasłużonego dla Powiatu oraz Zasłużony dla Miasta Pionki. Oba te tytuły to wyróżnienie za całokształt działalności oraz przede wszystkim za to, że stara się ocalić od zapomnienia dzieje miasta Pionki i historię osób zasłużonych.

Stanisław Traczyk urodził się w Tadeuszowie 13 lipca 1935 r. Po ukończeniu Technikum Chemicznego w Bydgoszczy został skierowany nakazem pracy do Zakładów Metalowych w Skarżysku Kamiennej. Pracował tam przez 9 lat, a potem uzyskał zgodę na przeniesienie do Z.Ch.”Pronit”, w których pracował do chwili przejścia na emeryturę.

W latach 1954 – 1956 był inwigilowany przez Urząd Bezpieczeństwa Publicznego z powodu „szkalowania ZSRR i socjalistycznej rzeczywistości”.

W 1962 r. zajął II miejsce w wewnątrzzakładowym plebiscycie na najlepszego mistrza-wychowawcę młodzieży. Był współorganizatorem i zawodnikiem Zakładowych Spartakiad Sportowych w Skarżysku Kamiennej i Pionkach oraz Sekcji Kulturystycznej w Skarżysku. Działacz sportowy, opiekun i zawodnik sekcji lekkoatletycznej KS „Proch”.

Był radnym II kadencji Rady Miasta w Pionkach, ławnikiem ludowym Sądu Rejonowego w Kozienicach, członkiem Miejskiej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych.

Współzałożyciel i sekretarz I kadencji Polskiego Towarzystwa Historycznego Oddział w Pionkach. Inspirator zbiorowego opracowywania i wydawania drukiem, a także współautor „Szkiców z dziejów Pionek”. Korespondent prasowy i autor setek artykułów prasowych, opracowań i wydawnictw.

W 1995 r. ukazała się jego pierwsza książka – „Pionki i okolice”. Później był między innymi jednym z inicjatorów czterotomowych „Szkiców z dziejów Pionek”. W 2000 r. na rynku wydawniczym ukazała się jego publikacja „Vademecum pielgrzymujących na Jasną Górę”. W tym samym roku „Kochanowscy i Czarnolas”. Cztery lata później w 2004 r. „Sanktuarium Maryjne w Wysokim Kole”. W 2008 r. „Pionki i pobliskie tereny”, a także „Od młynów do prochowni” oraz „Fraszki frywolne i inne”. W 2015 r. lokalny rynek literacki wzbogacił się o kolejną książkę tego autora: „Pionki, miejsca pamięci, hołdu i dziękczynienia”. Ostatnia wydana książka, to „Pionki. Miasto pełne zieleni”.

R.P.

 

Cytat tygodnia:

"Dla pokoju trzeba ryzykować tak samo, jak w trakcie wojny...Jeśli boisz się postawić sprawę na ostrzu noża, już przegrałeś ."

 


John Dulles Foster