niedziela, 27 września 2020
środa, 04 grudnia 2019 15:31   
20 lat działalności ŚDS w Pionkach

20 lat działalności ŚDS w Pionkach

W dniu 26.11.2018 r. w Bibliotece Pedagogicznej w Pionkach, Środowiskowy Dom Samopomocy w Pionkach, rozpoczął wernisażem aktywności artystycznej uczestników terapii, obchody jubileuszu 20 lat swojej działalności w mieście.

 

W dwóch salach wystawowych przepięknej Biblioteki Pedagogicznej, wystawione zostały prace plastyczne dorosłych osób z niepełnosprawnością intelektualną – stworzone w trakcie zajęć plastycznych, prowadzonych w placówce w ramach terapii zajęciowej.

Praca z uczestnikami z niepełnosprawnością intelektualną z wykorzystaniem malarstwa, rysunku, z wykorzystaniem różnych materiałów i przyborów: kredki, farby, mazaki, wyklejanki plastelinowe, wydzieranki, była jedną z pierwszych form pracy stosowanej w ŚDS w Pionkach.

Prace plastyczne były tymi zajęciami, podczas których osoby niepełnosprawne, w pierwszych dniach działania placówki, miały możliwość zapoznania się z grupą rówieśniczą, wypróbowania własnych możliwości i umiejętności w zakresie sztuki i wyrazu artystycznego, wreszcie uczenia się działania i współpracy grupowej.

Z czasem, zajęcia plastyczne, realizowane pod kierunkiem profesjonalnego instruktora  artysty - Pani Małgorzaty Wróblewskiej, nabierały artystycznego wyrazu i sznytu doprowadzając do  indywidualizacji twórców. Przez 20 lat pracy placówki, w trakcie realizacji zajęć plastycznych, zrodziły się prawdziwe talenty artystyczne, które niemal w całości zdominowały wystawę prac prezentowanych w Bibliotece.

Na otwarcie wystawy przyjęli zaproszenie znamienici goście  w tym władze Miasta Pionki – obecna była Pani Kamila Kaczorowska, która z dużą uwagą oglądała prezentowane z dumą przez niepełnosprawnych twórców własnoręcznie stworzone prace.

Wśród pierwszych gości wernisażu, byli rodzice i rodziny niepełnosprawnych twórców.

Całość otrzymała profesjonalną oprawę medialna, dzięki obecności reporterów z Kuriera Pionkowskiego.

Szczególnie podziękowania kieruję do Pani Dyrektor Biblioteki Pedagogicznej w Pionkach – Pani Grażyny Dąbkowskiej, dzięki której możliwym było zorganizowanie tego typu wydarzenia.

Po wystawie prac plastycznych, w dniu 28.11.2019 w CAL, odbyła się druga część odchodów jubileuszu ŚDS w Pionkach, połączona z coroczną organizacją przez placówkę Zabawy Andrzejkowej dla osób niepełnosprawnych.

Zaproszeni goście, na czele z Burmistrzem Miasta Pionki, po krótkim przedstawieniu rysu historycznego placówki, przez Kierownika ŚDS w Pionkach, obejrzeli projekcję filmu przedstawiającego życie uczestników w placówce w okresie 1999-2019.

Część obchodów jubileuszu zakończona została degustacją tortów urodzinowych.

Zaproszenie na uroczystość ŚDS w Pionkach, oprócz Burmistrza Miasta Pionki, przyjęli założyciel placówki- Pan Jerzy Furga, była Kierownik ŚDS, obecna Dyrektor MOPS – Pani Jolanta Michajluk, byli pracownicy ŚDS, Dyrektorzy jednostek działających w mieście, rodzice uczestników oraz uczestnicy i kadra w placówek terapeutycznych typu ŚDS i WTZ działających na terenie województwa mazowieckiego.

Po odebraniu prezentów i otrzymaniu  przepięknych życzeń  płynących od przybyłych gości po degustacji tortu, rozpoczęła się Zabawa Andrzejkowa, na którą szczególnie mocno czekali niepełnosprawni goście przybyli z ŚDS w Jedlance, ŚDS w Radomiu, ŚDS w Ruskim Brodzie, ŚDS w Lipsku, WTZ w Pionkach, WTZ W Jedlance Starej, WTZ w Kozienicach, WTZ w Lipsku, DPS z Wierzbicy oraz uczniowie ze Szkoły Specjalnej w Pionkach. W sumie na zabawie andrzejkowej bawiło się ponad 150 dorosłych osób z zaburzeniami psychicznymi z terenu województwa mazowieckiego.

Podczas zabawy niepełnosprawnym uczestnikom towarzyszyła 20 osobowa grupa Wolontariuszy z Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Pionkach.

Serdeczne podziękowania kierujemy do Pana Dyrektora CAL – Pana Marcina Alota, dzięki którego uprzejmości mogliśmy zorganizować naszą uroczystość i zabawę andrzejkową w scenerii imponujących sal CAL.

Nie mniej mocno, dziękujemy  Wolontariuszom z CKZiU w Pionkach, oraz ich opiekunom Pani Małgorzacie Sulimie i Pani Agacie Wyroślak.

Nisko kłaniamy się reporterem z Kuriera Pionkowskiego oraz Pani Patrycji Padewskiej, która przyjęła naszych gości pod dach swojej kawiarni.

Dziękujemy wszystkim gościom, że zechcieli być z nami w tym jakże szczególnym dla nas dniu.

 

Aneta Paluch-Szczepnik
Kierownik ŚDS w Pionkach

 

Cytat tygodnia:

"Dla pokoju trzeba ryzykować tak samo, jak w trakcie wojny...Jeśli boisz się postawić sprawę na ostrzu noża, już przegrałeś ."

 


John Dulles Foster