poniedziałek, 28 września 2020
wtorek, 17 września 2019 22:52   
Festyn na Ogródku Jordanowskim z okazji 65-lecia nadania praw miejskich

Festyn na Ogródku Jordanowskim z okazji 65-lecia nadania praw miejskich

W niedzielę 15 września na Ogródku Jordanowskim odbył się festyn. To drugi dzień hucznych obchodów 65-lecia nadania praw miejskich miastu Pionki. Gwiazdą wieczoru Szymon Wydra&CarpieDiem.

 

14 września uroczystości odbywały się w Centrum Aktywności Lokalnej, gdzie zaproszeni goście oraz przybyli mieszkańcy mogli wysłuchać ciekawych prelekcji o Pionkach w latach 1954-2019, które wygłosił dr Sebastian Piątkowski. Po prelekcji odbył się premierowy pokaz filmu o Pionkach w reżyserii Jarosława Szczypiora. Wieczór zakończył koncert Piotra Goljata oraz poczęstunek w kawiarni budynku, gdzie burmistrz Robert Kowalczyk i przewodniczący Rady Miasta Wojciech Maślanek wspólnie kroili tort jubileuszowy.

Niedzielne obchody rozpoczęły się mszą świętą w kościele pod wezwaniem św. Barbary, a po południu na mieszkańców czekała wspaniała zabawa do późnych godzin wieczornych przy dźwiękach muzyki i nie tylko.

Na scenie jako pierwszy wystąpił zespół Inny Wymiar. Przy muzyczne mieszkańcy licznie odwiedzali namioty tematyczne, które oferowały wiele ciekawostek. Był namiot Centrum Aktywności Lokalnej w którym najmłodsi oddali się kreatywnym zajęciom i tworzyli coś z niczego, czyli zabawki gniotki z balonów i mąki. Namiot Miejskiej Biblioteki Publicznej, to przede wszystkim oferta książkowa oraz zachęta do rozpoczęcia przygody z literaturą. Mazowiecki Zespół Parków Krajobrazowych oraz Lasy Państwowe przybliżyły młodszym i trochę starszym dobra okolicznych lasów z przesłaniem o ich niezaśmiecanie. Stowarzyszenie Pszczelarzy Puszczy Kozienickiej częstowali różnego rodzaju miodami i opowiadali o tym jak ważne są pszczoły w naszym życiu. Nie zabrakło również namiotu Warsztatów Terapii Zajęciowej w którym odbywała się loteria fantowa z interesującymi nagrodami, czy Miejskiego Ośrodka Kultury gdzie dzieci mogły ozdobić swoje twarze niebanalnymi wzorami. Spółki miejskie PWKC oraz ekoPionki, to przede wszystkim przybliżenie zakresu działalności. Przedstawiciele ekoPionki wraz z wolontariuszami zachęcali mieszkańców do odwiedzenia miejskiego przytuliska i adopcji psa. Miejska Komisja Rozwiązywania Problemów Alkoholowych – partner obchodów – czuwała nad bezalkoholową zabawą i służyła fachowym doradztwem w zakresie chorób alkoholowych.

Dużym zainteresowaniem cieszył się namiot Szlachetnej Paczki, a wyraziste czerwone koszulki widać było już z daleka. Wolontariusze zachęcali mieszkańców do włączenia się w pomoc potrzebującym oraz zgłaszania rodzin, które takiej pomocy potrzebują. Promowali także wszystkie akcje jakie prowadzi Szlachetna Paczka przez cały rok kalendarzowy.

Najmłodszych do wspólnej zabawy zachęcały wesołe i kreatywne animatorki Tęczowe Serca, ale także cyrkowcy, którzy przyjechali z pokazem swoich umiejętności. Dzieci i dorośli mogli wziąć udział w licznych konkursach by odkryć swój talent z zakresu cyrkowych sztuczek.

Przed pionkowską publicznością licznie zgromadzoną na Ogródku Jordanowskim wystąpił zespół Lustro, który zaprezentował utwory ze swoich płyt. Nie obyło się bez wspólnego śpiewania, szczególnie utworów z płyty Gloria Victis. Swój talent zaprezentowała również Ola Kowalczyk.

Gwiazdą wieczoru był niewątpliwie Szymon Wydra&CarpieDiem, który nie tylko śpiewem zachwycał publiczność. Żarty członków zespołu pod adresem wokalisty wywoływały salwy śmiechu i zachęcały do wspólnej zabawy, która Szymonowi najwyraźniej zupełnie nie przeszkadzała, a fakt, że licznie zgromadzeni przed sceną śpiewali z nim każdy utwór dał efekt kilku bisów. Po zakończonym koncercie artyści nie opuścili terenu Ogródka Jordanowskiego tylko chętnie rozdawali autografy i pozowali do zdjęć.

Organizatorami obchodów byli: Miasto Pionki, Urząd Marszałkowski Województwa Mazowieckiego, Centrum Aktywności Lokalnej oraz Miejski Ośrodek Kultury, a partnerami: WTZ, PKWC, ekoPionki, QFG, Miejska Komisja Rozwiązywania Problemów Alkoholowych, MOPS i Ochotnicza Straż Pożarna.

 

Cytat tygodnia:

"Dla pokoju trzeba ryzykować tak samo, jak w trakcie wojny...Jeśli boisz się postawić sprawę na ostrzu noża, już przegrałeś ."

 


John Dulles Foster