niedziela, 27 września 2020
czwartek, 30 maja 2019 09:47   
BARTOSZ Z ZIELONEGO ZWYCIĘŻYŁ W KONKURSIE O DMOWSKIM

W środę, 29 maja 2019 r. w Centrum Aktywności Lokalnej w Pionkach odbyły się po raz trzeci zajęcia w ramach Akademii Niepodległości Instytutu Pamięci Narodowej.

Zajęcia Akademii Niepodległości rozpoczął profesor Marek Wierzbicki z Delegatury IPN w Radomiu. Bohaterem trzeciego spotkania w ramach Akademii Niepodległości Roman Dmowski. Wykład na temat życia i dokonań Romana Dmowskiego, wybitnego polityka, męża stanu i jednego z Ojców Niepodległości wygłosił prof. dr hab. Marcin Kruszyński z Lotniczej Akademii Wojskowej z siedzibą w Dęblinie.

 

Wśród uczestników znaleźli się przedstawiciele Zespołu Szkół im. Jędrzeja Śniadeckiego w Pionkach. Szkołę reprezentowało siedmioro członków Szkolnego Klubu Debat Historycznych reprezentujących klasy I FP i I IT, byli nimi: Bartosz Kołodziejczyk, Emilia Stachuczy, Cezary Michalec, Emilia Węsek i Mateusz Tomaszewski, którzy wraz ze swoim opiekunem Jackiem Malickim otrzymali wpisy do indeksu studenta akademii, notatniki i opaski odblaskowe z motywem flagi Polski i logiem IPN.

Po zakończeniu wykładu p. Marcina Kruszyńskiego wzbogaconego prezentacją multimedialną, odbył się konkurs wiedzy o bohaterze wykładu. Do rywalizacji przystąpiło 13 uczestników, w tym pięcioro przedstawicieli ZIELONEGO. Laureatami konkursu zostali: I miejsce zdobył Bartosz Kołodziejczyk uczeń ZS Pionki, zaś po dogrywce II miejsce zajął Kacper Hyliński z PSP Nr 5 w Pionkach, III miejsce zdobył Paweł Farbiś, zaś IV miejsce zajęła Luiza Szulc z ZS Pionki.

- Jestem bardzo zadowolony ze zdobycia głównej nagrody w konkursie wiedzy o Romanie Dmowskim. Udział w Akademii Niepodległości jest dla mnie ciekawą przygodą intelektualną. Dzięki „żywej lekcję historii” poszerzyłem swoją wiedzę historyczną i mogę bardziej zaangażować się w pracę Szkolnego Klubu Debat Historycznych - ocenił swój udział w Akademii Niepodległości Bartosz Kołodziejczyk z Zielonego.

- Gratuluję Bartoszowi zdobycia głównej nagrody w konkursie, Pawłowi i Luiza zdobycia kolejnych wyróżnień, zaś pracownikom radomskiego oddziału IPN wspaniałej organizacji Akademii Niepodległości. Dzięki interesującym wykładom i konkursom poświęconym Ojcom Niepodległości moi uczniowie poszerzają swoją wiedzę historyczną, wykazują się kreatywnym myśleniem oraz z większym angażowaniem uczestniczą w spotkaniach SKDH- podsumował udział w spotkaniu Jacek Malicki, nauczyciel historii z pionkowskiego Zespołu Szkół.

Kolejne spotkanie w ramach Akademii Niepodległości planowane jest w październiku 2019 roku na, które serdecznie zapraszają jej organizatorzy.

ZS Pionki – Jacek Malicki


 

Cytat tygodnia:

"Dla pokoju trzeba ryzykować tak samo, jak w trakcie wojny...Jeśli boisz się postawić sprawę na ostrzu noża, już przegrałeś ."

 


John Dulles Foster