niedziela, 27 września 2020
środa, 29 maja 2019 11:22   
CAL ZAPRASZA NA SPEKTAKL GLORIA VICTIS

“Gloria Victis”. Sentencja ta nieprzypadkowo góruje na jednym z najważniejszych obiektów związanych z XX-wieczną historią Pionek - na pomniku rozstrzelanych partyzantów przy ulicy Zwoleńskiej.

 

To tam, 22 kwietnia 1944 roku, rozegrały się dramatyczne wydarzenia, w których śmierć poniosło dziesięciu mężczyzn. Opowieść i mit związany z najmłodszym z nich - nastoletnim Adamem Guzalem - stanowi dla twórców spektaklu główne pole inspiracji.

Siedmioro młodych artystów, pod kierunkiem reżysera i zespołu realizatorów, postanowiło za pomocą teatru opowiedzieć jego historię na nowo. Na spektakl składa się kilka luźno powiązanych tematycznie wątków, które przybliżają perspektywę, z jakiej na szeroko pojmowaną polskość spoglądają reprezentanci młodego pokolenia. To także próba “upomnienia się” o swojego rówieśnika i “przypomnienia” powodów, dla których tak młodzi ludzie przedwcześnie rezygnowali z beztroskiego dzieciństwa. To w końcu wyraz wdzięczności za ich poświęcenie i deklaracja własnych marzeń o idealnym narodzie.

Spektakl powstał w ramach warsztatów teatralnych, odbywających się w okresie od  1 kwietnia do 9 czerwca w Centrum Aktywności Lokalnej w Pionkach, objętych patronatem Narodowego Teatru Starego w Krakowie i Mazowieckiego Programu Edukacji Kulturalnej. Wszyscy uczestnicy zostali wyłonieni w drodze castingu.

(red) 

Cytat tygodnia:

"Dla pokoju trzeba ryzykować tak samo, jak w trakcie wojny...Jeśli boisz się postawić sprawę na ostrzu noża, już przegrałeś ."

 


John Dulles Foster