poniedziałek, 21 września 2020
poniedziałek, 27 maja 2019 14:14   
MATKA W LITERATURZE I SZTUCE W CKK (galeria)

O roli matki w literaturze i sztuce rozmawiali uczestnicy Czytelniczego Klubu Książki.

Miłość do matki jest bezwarunkowa, instynktowna a może uniwersalna? Na pewno powinna być fundamentem każdej rodziny.

W ubiegły czwartek w Miejskiej Bibliotece publicznej Filia przy ulicy Leśnej odbyło się kolejne spotkanie Czytelniczego Klubu Książki. Tym razem uczestnicy cyklicznych spotkań rozmawiali o roli matki w literaturze i sztuce.

- Niewątpliwie najważniejszą rolą jaką może spełniać kobieta jest rola matki – tak inicjatorka spotkań Ewa Gerlach mówiła podczas kolejnego spotkania Czytelniczego Klubu Książki. Podkreśliła, że matka ma wpływ na kształtowanie osobowości człowieka i  na to jakim będzie w dalszym dorosłym życiu.

 

- Pierwsza matka jaka pojawia się w literaturze jest biblijna Ewa. Jest ona uważana za matkę wszystkich ludzi – mówił dalej Ewa Gerlach. Jednocześnie w krajowej literaturze możemy znaleźć wiele odniesień do roli matki.

- Między innymi w „Przedwiośniu” Stefana Żeromskiego mamy przedstawioną matkę Cezarego. Żeromski w swej powieści opisał ją jako osobę, która wyszła za mąż wbrew swojej woli – mówiła z kolei Małgorzata Mamnicka z Filii Biblioteki.

Uczestnicy spotkania podkreślali, że temat i rola matki ponownie wróciła do literatury w czasie II Wojny Światowej. Widać to wyraźnie na przykładzie utworu „Elegia o chłopcu polskim”, gdzie podmiot liryczny skierowany jest do poległego syna. W trakcie spotkania uczestnicy CKK wysłuchali między innymi piosenki w interpretacji Bernarda Ładysza i Leokadii Rymkiewicz Ładysz „Moja matko ja wiem” czy też Mieczysława Fogga „Serce matki”.

(red)

 

Cytat tygodnia:

"Dla pokoju trzeba ryzykować tak samo, jak w trakcie wojny...Jeśli boisz się postawić sprawę na ostrzu noża, już przegrałeś ."

 


John Dulles Foster