środa, 30 września 2020
wtorek, 21 maja 2019 12:58   
A JEDNAK! PSZCZOŁY WRÓCIŁY DO LASU.

Tym razem leśnicy nie musieli długo czekać na efekty swojej pracy. Wystarczyło niespełna dwa lata.

 

 

Zazwyczaj leśnicy na efekty swojej pracy czekają długie dziesięciolecia. W przypadku nowych nasadzeń jest to kilkadziesiąt lat. Są jednak również takie działania leśników, na efekty, których nie trzeba długo czekać. Można do nich zaliczyć realizowany projekt „Pszczoły wracają do lasu”.

Niespełna dwa lata temu na terenie Nadleśnictwa Kozienice w leśnictwie Jaśce powstał „Bartny kąt”. Odsłonięto wówczas pomnik pszczoły a także na jednym z drzew umieszczono charakterystyczną barć – kłodę bartną. Wówczas leśnicy mieli nadzieję, że barć zostanie zasiedlona przez pszczoły. I tak się stało.

 

- Po raz pierwszy w maju bieżącego roku stwierdziliśmy, że została ona zasiedlona przez kolonię dzikich pszczół, które są uznawane za gatunek bardzo rzadki. Rokuje to rozwój lokalnej populacji tego gatunku, który mógłby zasiedlać pozostawione w okolicy drzewa dziuplaste – informują leśnicy z Nadleśnictwa Kozienice.

Tak, więc tym razem leśnicy nie musieli czekać całych dziesięcioleci na efekty swojej pracy. Wystarczyło niespełna dwa lata. Pszczoły wróciły do Puszczy Kozienickiej. Puszczańskie lasy ponownie stały się ich naturalnym domem.

(r.f.)

 

Cytat tygodnia:

"Dla pokoju trzeba ryzykować tak samo, jak w trakcie wojny...Jeśli boisz się postawić sprawę na ostrzu noża, już przegrałeś ."

 


John Dulles Foster