środa, 30 września 2020
poniedziałek, 20 maja 2019 13:33   
WYRÓŻNIENIE DLA HARCERZY Z PIONEK

Pionkowski harcerz Szymon Wierzbicki z ZHR w rocznicę bitwy pod Monte Cassino odebrał testament żołnierzy generała Andersa.

 

Pionkowscy harcerze ze Związku Harcerstwa Rzeczypospolitej są niemalże wszędzie. Byli w Panamie na Światowych Dniach Młodzieży a po roku ponownie tam wrócić a teraz można ich było zobaczyć podczas służby upamiętniającej siedemdziesiątą piątą rocznicę bitwy pod Monte Cassino.

Osiemnastego maja podczas podniosłej uroczystości 75 Rocznicy Bitwy o Monte Cassino w imieniu ZHR druh hm Szymon Wierzbicki HR odebrał z rąk kombatantów testament żołnierzy II Korpusu WP Gen. Andersa. Testament w obecności najwyższych władz państwowych Polski i Włoch odebrali polscy żołnierze, harcerze i skauci licznie obecni na cmentarzu wojennym pod Monte Cassino, Prezydent RP podkreślił „przejmą odpowiedzialność za wolność od pokolenia, które walczyło w czasie II wojny światowej”.

– Niech nam wszystkim bliskie będą słowa śpiewane przez harcerzy: „Wszystko, co nasze, Polsce oddamy”. Popatrzcie Państwo: do tych krzyży, do tych macew, do tych grobów, do tych poległych – przyszła dzisiaj Polska. Dziękuję Wam, Druhny i Druhowie! To niezwykły gest. Dziękuję komendantom i instruktorom za to, że przyjechaliście tutaj z naszymi harcerzami i że tym samym dajemy tak wielkie świadectwo miłości do tych, którzy oddali życie za ojczyznę, i wielkiego szacunku, jakim ta ojczyzna – także poprzez ludzi młodych, poprzez najmłodsze pokolenie – darzy ich, ich ofiarę, ich bohaterstwo. Z całego serca Wam za to dziękuję – mówił Prezydent RP Andrzej Duda.

(red)

Opracowano na podstawie: Przystanek Historia IPN - ZHR Puszcza Kozienicka.

 

Cytat tygodnia:

"Dla pokoju trzeba ryzykować tak samo, jak w trakcie wojny...Jeśli boisz się postawić sprawę na ostrzu noża, już przegrałeś ."

 


John Dulles Foster