poniedziałek, 21 września 2020
czwartek, 16 maja 2019 09:17   
ROWEREM DO DĘBLIŃSKIEJ TWIERDZY (galeria)

Ponad trzydziestu rowerzystów przemierzyło trasę z Pionek do twierdzy w Dęblinie i Muzeum Sił Powietrznych.

 

W dniu 12 maja odbył się kolejny rajd rowerowy  organizowany przez Pionkowskie Towarzystwo Rowerowe.  Na miejscu zbiórki przy MOK stawiło się ponad 30-stu rowerzystów.

Po krótkim rozpoczęciu i omówieniu spraw organizacyjnych wyruszyliśmy w podróż do Dęblina. Po dwóch godzinach jazdy, w międzyczasie były dwa krótkie  odpoczynki, dotarliśmy do dawnej Carskiej Cytadeli Iwanogród. Tam czekał już na nas przewodnik z Biura Turystyki Szkolnej  w Dęblinie. Przez dwie godziny oprowadzał nas po terenie twierdzy opowiadając historię i dzieje przed i powojenne tego obiektu militarnego. Zwiedziliśmy również izbę pamięci – historii  z pamiątkami jeszcze z czasów carskich oraz późniejszych.

Następnie nasza grupa rowerzystów przejechała do restauracji na obiad i godzinną przerwę. W drugiej części rajdu udaliśmy się na lotnisko w Dęblinie, gdzie przewodnik oprowadził nas po Muzeum Sił Powietrznych, opowiadając o historii lotnictwa i Polskich Sił Powietrznych. Po skończonym zwiedzaniu i pamiątkowym zdjęciu przy pomniku bohaterskich lotników, wyruszyliśmy w drogę powrotną do Pionek. Przejechaliśmy w sumie prawie 80km i dotarliśmy ponownie do MOK, gdzie przy kawie i herbacie odbyło się losowanie nagród rzeczowych i upominków od sponsorów.

Z uwagi, iż rajd rowerowy finansowany był wyłącznie ze środków własnych Pionkowskiego Towarzystwa Rowerowego, dla osób niezrzeszonych w PTR udział w rajdzie był odpłatny ze względu na koszty przewodnika, biletów wstępu, ubezpieczenia oraz obiadu. Dzięki bardzo ciekawemu programowi rajdu oraz sprzyjającej pogodzie była to kolejna świetna impreza dla miłośników i sympatyków turystyki rowerowej.  Za pomoc w zorganizowaniu rajdu dziękujemy:

Pan  Ryszard Dybiński – dyr. MOK PIONKI

Pani Dorota Sadurska – prezes EKO PIONKI

Pan Radosław Tęcza – Sklep rowerowy  Pionki

Panowie Janusz Zajdzik i Andrzej Łuczyński – Biuro Turystyki Szkolnej Dęblin

Dziękujemy również wszystkim uczestnikom rajdu rowerowego.

Grzegorz Wardziński

Pionkowskie Towarzystwo Rowerowe

 

Cytat tygodnia:

"Dla pokoju trzeba ryzykować tak samo, jak w trakcie wojny...Jeśli boisz się postawić sprawę na ostrzu noża, już przegrałeś ."

 


John Dulles Foster