środa, 30 września 2020
piątek, 26 kwietnia 2019 11:28   
WIOSNA ACH TO TY W CKK (galeria)

Tradycyjnie pod koniec miesiąca odbyło się spotkanie Czytelniczego Klubu Książki. Tym razem bohaterem był autor takich przebojów jak „Wiosna, ach to ty”, czy „Dni, których nie znamy”.

W czwartek dwudziestego piątego kwietnia w Miejskiej Bibliotece Publicznej Filia przy ulicy Leśnej kolejny raz spotkali się miłośnicy słowa pisanego. Zgromadzili się w ramach Czytelniczego Klubu Książki, aby porozmawiać o wybranych bohaterach, poświęconym im książkach, aby miło i czytelniczo spędzić czas.

Tym razem uczestnicy CKK rozmawiali o kompozytorze, autorze niezapomnianych przebojów, takich jak np. „Będziesz moją panią”, „Wiosna, ach to ty”, „Ocalić od zapomnienia” czy „Dni, których nie znamy” Marku Grechucie.

 

Bez wątpienia to wyjątkowa postać na naszej scenie artystycznej. Marek Grechuta urodził się 10 grudnia 1945 roku w Zamościu. Był synem Zygmunta i matki Wandy, z domu Stryjek. Młodość spędził Marek wraz z siostrą Anną i matką w Zamościu. W podstawówce zainteresował się harcerstwem i piłką nożną. W zamojskim Liceum Ogólnokształcącym był prymusem. Na akademiach pięknie deklamował wiersze. Debiut artystyczny Marka Grechuty wraz z zespołem „Anawa” miał miejsce w 1967 roku na Studenckim Festiwalu Piosenki w Krakowie, gdzie zajął drugie miejsce. I taki był początek jego wieloletniej i w istocie rzeczy pięknej, romantycznej kariery artystycznej.

Jak podkreślali uczestnicy spotkania w ramach Czytelniczego Klubu Książki Marek Grechuta był wybitnym przedstawicielem polskiego kręgu artystycznego, ale również człowiekiem, który nie miał w sobie nic z tak zwanego wielkiego świata. W sztuce dawał z siebie wszystko i jednocześnie tego samego wymagał od współpracowników. Był również człowiekiem bardzo wrażliwym, przez wiele lat zmagał się z depresją.

 

- Bohater naszego spotkania Marek Grechuta jako artysta, piosenkarz i kompozytor a może przede wszystkim jako poeta, jednym z najwybitniejszych przedstawicieli polskiej poezji śpiewanej XX wieku – mówiła inicjatorka spotkań CKK Ewa Gerlach z Miejskiej Biblioteki Publicznej.

Jednocześnie wstępem do tej poetyckiej rozmowy o Marku Grechucie był, krótki kilkunastominutowy film dokumentalny, w którym bohater przedstawiony był jako osoba niezwykle delikatna a czasami wręcz krucha. Twórcy dokumentu ukazali jego pełną wrażliwość a zarazem tytaniczną pracowitość, gdy zaangażował się w kolejne artystyczne przedsięwzięcie.

(red)

 

Cytat tygodnia:

"Dla pokoju trzeba ryzykować tak samo, jak w trakcie wojny...Jeśli boisz się postawić sprawę na ostrzu noża, już przegrałeś ."

 


John Dulles Foster