poniedziałek, 28 września 2020
wtorek, 23 kwietnia 2019 10:02   
SZYMON Z ZIELONEGO ZAIMPONOWAŁ WIEDZĄ

W dniu 17 kwietnia 2019 roku w Centrum Aktywności Lokalnej w Pionkach została zainaugurowana Akademia Niepodległości IPN.

 

Prace Akademii Niepodległości rozpoczęły się wykładem dr hab. Sebastiana Piątkowskiego z Delegatury IPN w Radomiu. Wystąpienie dotyczyło życia i dokonań Ignacego Jana Paderewskiego - światowej sławy muzyka, a zarazem jednego z Ojców Niepodległości Polski. Spotkanie prowadził prof. dr hab. Marek Wierzbicki z Delegatury IPN w Radomiu. Honorowym gościem Akademii Niepodległości była p. Magdalena Śladecka, Naczelnik BEN o/ IPN Lublin.

Wśród uczestników spotkania znaleźli się przedstawiciele Zespołu Szkół im. Jędrzeja Śniadeckiego w Pionkach. Zielone reprezentowało 9. członków Szkolnego Klubu Debat Historycznych: Paweł Farbiś z kl. I IT, Andżelika Grabowska z kl. I FP, Szymon Jaworski z kl. I IT, Wiktoria Michalska z kl. I FP, Bartosz Kołodziejczyk z kl. I IT, Emilia Stachuczy z kl. I IT, Cezary Michalec z kl. I IT, Emilia Węsek z kl. I FP i Mateusz Tomaszewski z kl. I IT. Uczniowie wraz ze swoim opiekunem - mgr Jackiem Malickim otrzymali okolicznościowe indeksy.

W ramach Akademii Niepodległości IPN odbył się konkurs wiedzy o bohaterze wykładu. Do rywalizacji przystąpiło 11. uczestników. Laureatami konkursu zostali: Szymon Jaworski z ZS Pionki oraz Ernest Płachta i Igor Kowalczyk - harcerze ZHR z Pionek. Spotkanie uświetnił też koncert muzyki Ignacego Paderewskiego, Fryderyka Chopina i Henryka Wieniawskiego w wykonaniu Karoliny Luks i Marty Tomeckiej, uczennic ze szkoły Muzycznej z Kozienic.

- Jestem bardzo zadowolony ze zdobycia głównej nagrody w konkursie wiedzy o mistrzu Paderewskim. Udział w Akademii Niepodległości jest dla mnie okazją do aktywnej pracy w Szkolnym Klubie Debat Historycznych, ocenił swój udział w Akademii Niepodległości Szymon Jaworski z kl. I IT.

- Gratuluję Szymonowi zdobycia głównej nagrody w konkursie, zaś pracownikom IPN o/ Radom ciekawej formuły spotkań Akademii Niepodległości, które mają mieć wielki finał w 2021 roku. Dzięki interesującym wykładom i konkursom o kolejnych bohaterach moi uczniowie poszerzą swoją wiedzę historyczną, wykażą się kreatywnym myśleniem oraz z większym zapałem będą uczestniczyć w lekcjach historii, podsumował udział w spotkaniu Jacek Malicki.

ZS Pionki

 

 

Cytat tygodnia:

"Dla pokoju trzeba ryzykować tak samo, jak w trakcie wojny...Jeśli boisz się postawić sprawę na ostrzu noża, już przegrałeś ."

 


John Dulles Foster