poniedziałek, 21 września 2020
poniedziałek, 15 kwietnia 2019 13:26   
CZŁOWIEKU – PRZESTAŃ ŚMIECIĆ

Stare meble, butelki szklane i plastikowe, czy umywalki i sedesy można znaleźć w lasach graniczących z naszym miastem.

 

- Ilość śmieci w graniczącym z naszym miastem Rezerwacie „Pionki” jest wprost porażająca – mówił podczas potkania nadleśniczy Nadleśnictwa Kozienice Tomasz Sot.

Nie pomagają prośby, apele i monity. Okoliczne lasy w tym te najbliższe sąsiadujące z naszym miastem wprost zasypywane są tonami różnych odpadów. Jak podkreślają leśnicy z Nadleśnictwa Kozienice wystarczy przekroczyć najbliższą granicę lasu, aby znaleźć dosłownie wszystko co człowiekowi jest już zbędne i niepotrzebne. Zamiast na śmietnik bądź do punktu selektywnej zbiórki odpadów śmieci trafiają do lasu.

Zaśmiecanie pięknego naturalnego krajobrazu leśnego szczególnie dotkliwe jest w pobliskim Rezerwacie „Pionki”. Po każdym weekendzie można tam znaleźć niezliczone ilości butelek bądź innych opakowań szklanych i plastikowych.

- W Nadleśnictwie Kozienice wydajemy największą kwotę ze wszystkich nadleśnictw Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Radomiu na porządkowanie i czyszczenie terenu – poinformował zastępca nadleśniczego Nadleśnictwa Kozienice Artur Mazur. Oprócz butelek w pobliskim obszarze leśnym można znaleźć niemalże wszystko co człowiekowi jest już zbędne. Natrafimy więc na stare meble, telewizor czy też sedes, bądź umywalkę.

- Wszyscy chcemy, aby las był czysty, aby był miejscem naturalnej przyrody. Tymczasem to co spotykamy między innymi w Rezerwacie „Pionki” jest wprost porażające – mówił z kolei nadleśniczy Nadleśnictwa Kozienice Tomasz Sot. Poinformował, że leśnicy poważnie zastanawiają się na likwidacją zatoczki postojowej przy ulicy Kozienickiej, przy której znajduje się najwięcej śmieci i różnych odpadów.

Tylko podczas akcji wycinki spróchniałych i niebezpiecznych drzew w rejonie ulicy Dębowej i Kozienickiej z niewielkiego obszaru Rezerwatu „Pionki” jak poinformował właściciel firmy wykonującej to zadanie Wojciech Abramowicz wywieziono aż 420 worków śmieci.

- Zapraszamy wszystkich do lasu. Las przecież jest dla ludzi. Ale pamiętajmy, że w lesie nie można śmiecić. Las to przyroda, która pod każdym względem powinna pozostać czysta – mówił dalej nadleśniczy Tomasz Sot.

Jednocześnie leśnicy zastanawiają się nad bardziej restrykcyjnymi działaniami wobec osób zaśmiecających teren leśny. Na pewno zwiększona będzie ilość patroli Straży Leśnej.

(r.f.)

 

Cytat tygodnia:

"Dla pokoju trzeba ryzykować tak samo, jak w trakcie wojny...Jeśli boisz się postawić sprawę na ostrzu noża, już przegrałeś ."

 


John Dulles Foster