środa, 30 września 2020
poniedziałek, 15 kwietnia 2019 12:20   
ZAPRASZAMY NA UROCZYSTOŚCI PATRIOTYCZNE

W niedzielę dwudziestego ósmego kwietnia przy pomniku Gloria Victis odbędą się uroczystości patriotyczne.

 

W tym roku mija siedemdziesiąt pięć lat od tragicznego wydarzenia, jakim było rozstrzelanie dziesięciu Polaków przez okupanta hitlerowskiego. Uroczystości odbędą się 28.04.2018, godzina 14:00 przed pomnikiem "Gloria Victis", ul. Zwoleńska.

Przypomnijmy: Dwudziestego piątego lutego 1944 roku grupa partyzantów Armii Krajowej wśród, których był Adaś Guzal ps. „Jarema” przeprowadziła atak na bramę główną Fabryki Prochu - (Pulverfabrik Pionki). Niestety atak zakończył się niepowodzeniem. W trakcie bezpośredniej akcji zginął jeden z partyzantów ps. „Orzeł” a „Jarema” został ranny w głowę. Początkowo Adaś Guzal ukrywał się w Augustowie, a następnie w Wygwizdowie w mieszkaniu Józefa Marka pseudonim "Kier”. Miejsce pobytu "Jaremy” zdradził kolaborant i Niemcy aresztowali zaskoczonych mieszkańców. Po kilku tygodniowych przesłuchaniach i torturach w radomskim gestapo wraz z innymi 9-ma partyzantami AK został skazany na śmierć. Dwudziestego drugiego kwietnia 1944 roku w Pionkach przy obecnej ulicy Zwoleńskiej odbyła się publiczna egzekucja partyzantów, w tym Adasia Guzala.

(red)

 

Cytat tygodnia:

"Dla pokoju trzeba ryzykować tak samo, jak w trakcie wojny...Jeśli boisz się postawić sprawę na ostrzu noża, już przegrałeś ."

 


John Dulles Foster