środa, 30 września 2020
poniedziałek, 15 kwietnia 2019 11:50   
ZAGROŻENIA ZOSTAŁY USUNIĘTE

- To co stwarzało największe zagrożenie dla ludzi zostało usunięte – powiedział zastępca nadleśniczego Artur Mazur.

 

W marcu na granicy Rezerwatu „Pionki” leśnicy z Nadleśnictwa Kozienice przeprowadzili wycinkę spróchniałych i zagrażających bezpieczeństwu drzew. Teraz podsumowali tę akcję.

Jak już informowaliśmy naszych Czytelników kilka tygodni temu leśnicy z Nadleśnictwa Kozienice zaplanowali likwidację kilkudziesięciu spróchniałych i niebezpiecznych drzew. Wycinką objęty został obszar na granicy Rezerwatu „Pionki” w rejonie ulicy Dębowej oraz Kozienickiej. Teraz leśnicy podsumowali tę akcję.

- To co stwarzało największe zagrożenie i realne niebezpieczeństwo dla ludzi zostało usunięte – poinformował podczas konferencji prasowej zastępca nadleśniczego Nadleśnictwa Kozienice Artur Mazur.

W sumie na obszarze czterech oddziałów leśnych usunięto 127, 74 m3 niebezpiecznych i stwarzających zagrożenie drzew. Z tego blisko dziewięćdziesiąt metrów sześciennych drewna – 87,74 m3 wywieziono a 40 m3 pozostawiono do naturalnego rozkładu. Jak dalej informują leśnicy drewno pozostawione na terenie rezerwatu do naturalnego rozkładu oznaczone zostało tabliczkami o treści „Drewno martwe rozkład”. Jednocześnie w całości pozostawiono drewno dębowe, które było domniemane jako potencjalne siedlisko pachnicy dębowej.

- Całe przedsięwzięcie udało się zrealizować w miarę szybko i co najważniejsze bezpiecznie. Dużą pomoc otrzymaliśmy ze strony Policji i Państwowej Straży Pożarnej. Niektóre drzewa rozlatywały się już w trakcie ścinki – mówił nadleśniczy Nadleśnictwa Kozienice Tomasz Sot. Wycinka niebezpiecznych drzew wykonana została przez Przedsiębiorstwo Usług Leśnych „Texus” Wojciecha Abramowicza.

Koszt całego przedsięwzięcia polegającego na wycince spróchniałych i niebezpiecznych drzew a także sprzątanie terenu wyniósł blisko trzydzieści tysięcy złotych – 28 364, 62 zł z czego ponad trzynaście tysięcy to koszty ścinki drzew z użyciem asekuracji linowej.

(r.f.)

 

Cytat tygodnia:

"Dla pokoju trzeba ryzykować tak samo, jak w trakcie wojny...Jeśli boisz się postawić sprawę na ostrzu noża, już przegrałeś ."

 


John Dulles Foster