niedziela, 27 września 2020
środa, 10 kwietnia 2019 10:00   
DZIEWIĘĆ LAT PO SMOLEŃSKU

Dziewięć lat temu dziesiątego kwietnia 2010 roku pod Smoleńskiem rozbił się samolot Tu 154M. Wracamy pamięcią do tamtych dni.

 

W katastrofie zginęło 96 osób w tym Prezydent RP Lech Kaczyński i jego małżonka Maria Kaczyńska.

W kwietniu 2010 roku Katyń i Smoleńsk na zawsze już zostały splecione tragicznymi więzami krwi, polskiej krwi. Więzy te już po wiek wieków winny znajdować odzwierciedlenie w polskiej świadomości narodowej i kultywowaniu patriotyzmu przez przyszłe pokolenia naszych rodaków.

Pasażerowie tragicznego lotu do Smoleńska za swój patriotyzm, chęć oddania hołdu zdradziecko pomordowanym polskim bohaterom oraz zaszczyt służby Narodowi i Państwu, zapłacili najwyższą cenę. Ich ofiara jest wezwaniem dla nas wszystkich.

W siedemdziesiąt lat po Zbrodni Katyńskiej ta nieludzka ziemia przyjęła kolejny transport. W katastrofie samolotu pod Smoleńskiem zginął Prezydent RP Lech Kaczyński oraz jego żona Maria Kaczyńska a także czołowi przedstawiciele polskiego państwa.

Lech Aleksander Kaczyński (ur. 18 czerwca 1949 w Warszawie, zm. 10 kwietnia 2010 w Smoleńsku) – polski polityk, od 2005 Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej, prezes Najwyższej Izby Kontroli w latach 1992–1995, minister sprawiedliwości w rządzie Jerzego Buzka w latach 2000–2001, prezydent Warszawy w latach 2002–2005, współzałożyciel partii Prawo i Sprawiedliwość i jej pierwszy prezes, senator I kadencji oraz poseł na Sejm I i IV kadencji.

Maria Kaczyńska, z domu Mackiewicz (ur. 1943 w Machowie, choć twierdziła, że w 1950, zm. 10 kwietnia 2010 w Smoleńsku) – żona prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego, pierwsza dama Polski od 2005. Z wykształcenia była ekonomistką.

Maciej Płażyński – Honorowy Obywatel Pionek (ur. 10 lutego 1958 w Młynarach, zm. 10 kwietnia 2010 pod Smoleńskiem). Polski prawnik, polityk, wojewoda gdański w latach 1990–1996, marszałek Sejmu w latach 1997–2001, jeden z założycieli i były przewodniczący Platformy Obywatelskiej oraz jej klubu parlamentarnego, poseł na Sejm III, IV i VI kadencji, senator i wicemarszałek Senatu VI kadencji.

Już w kilkanaście minut po katastrofie mieszkańcy Pionek wywieszali flagi państwowe z kirem. W sobotę siedemnastego kwietnia 2010 pionkowianie spotkali się przed Urzędem Miasta. Oddali hołd prezydentowi Lechowi Kaczyńskiemu i Jego Żonie Marii Kaczyńskiej oraz wszystkim tym, którzy zginęli w katastrofie samolotu pod Smoleńskiem. Przez kilkanaście dni przed naszym magistratem wyłożona była księga kondolencyjna. Przedstawiciele naszego miasta uczestniczyli w pogrzebie Pary Prezydenckiej w Krakowie a także uczestniczyli w ostatniej drodze Honorowego Obywatela Pionek Macieja Płażyńskiego.

Bezpośrednio z naszym miastem związany był nie tylko Maciej Płażyński, ale także i Grażyna Gęsicka. W 1993 roku rzuciła pracę naukowca na uniwersytecie i zatrudniła się w jeszcze raczkującym u nas unijnym programie PHARE. Pionki znalazły się na jej życiowej drodze. Przez dwa lata przyjeżdżała do naszego miasta i brała udział w pracach Komitetu Lokalnego. Do naszego miasta przyjeżdżał również Paweł Wypych i Aleksandra Natalli – Świat.

W 2012 roku z udziałem Elżbiety Płażyńskiej oraz syna Jakuba Płażyńskiego w kościele pod wezwaniem Św. Barbary odsłonięta została tablica pamiątkowa upamiętniająca dziewięćdziesięciu sześciu Polaków na czele z Prezydentem RP Lechem Kaczyńskim, którzy dziesiątego kwietnia 2010 roku zginęli w katastrofie samolotu prezydenckiego pod Smoleńskiem.

(red) (r.f.)

 

Cytat tygodnia:

"Dla pokoju trzeba ryzykować tak samo, jak w trakcie wojny...Jeśli boisz się postawić sprawę na ostrzu noża, już przegrałeś ."

 


John Dulles Foster