poniedziałek, 28 września 2020
piątek, 22 marca 2019 14:03   
W CZYTELNICZYM KLUBIE O SZYMBORSKIEJ

W Światowym Dniu Poezji w pionkowskim Czytelniczym Klubie Książki rozmawiano o polskiej laureatce literackiej nagrody Nobla.

Dziesięć lat temu decyzją Unesco ustanowiony został Światowy Dzień Poezji. To ogólnoświatowe święto literackie ma między innymi na celu promocję czytania ale również i promocję pisania i publikowania poezji. Unesco zadeklarowało, że ten dzień ma "dać nowy impuls, aby docenić poezję oraz poprzeć krajowe, regionalne i międzynarodowe ruchy poetyckie".

 

Bez wątpienia w ten światowy nurt rekomendowany przez Unesco wpisują się spotkania miłośników słowa pisanego w ramach Czytelniczego Klubu Książki Miejskiej Biblioteki Publicznej. Tym razem podczas czwartkowego spotkania w dniu dwudziestego pierwszego marca a więc w terminie Światowego Dnia Poezji rozmawiano o polskiej laureatce literackiej nagrody Nobla Wisławy Szymborskiej.

Wisława Szymborska urodziła się 2 lipca 1923 r. w Bninie koło Poznania (obecnie części Kórnika), jej rodzicami byli Wincenty Szymborski (1870 – 1936) – zarządca zakopiańskich dóbr hrabiego Zamoyskiego (tuż przed urodzeniem córki został przeniesiony do Kórnika w celu uporządkowania tamtejszych spraw finansowych) i Anna Maria z d. Rottermund (1890 – 1960). Nasza polska laureatka Nagrody Nobla po ciężkiej chorobie zmarła 1 lutego 2012 r. Pierwsze utwory poetyckie opublikowała w krakowskim „Dzienniku Polskim”, następnie w „Walce” i „Pokoleniu”. W tych czasach Szymborska była związana ze środowiskiem akceptującym socjalistyczną rzeczywistość.

Osobisty sekretarz Szymborskiej Michał Rusinek zapytany czym poeci różnią się od "zwykłych" ludzi odpowiedział, że „Najlepiej, jeśli nie różnią się niczym. Z drugiej strony zauważyłem, że posiadają szczególny stosunek do języka. W przypadku Szymborskiej język używany przez nią na co dzień niewiele odbiegał od tego z wierszy” – powiedział Michał Rusinek.

Czytelniczy Klub Książki w Miejskiej Bibliotece Publicznej Filia przy ulicy Leśnej to spotkania ludzi, w kameralnych warunkach akcentujących przyjemność płynącą z czytania. Jednak każde spotkanie jest inne gdyż każde ma inny wymiar tematyczny. W każdym jednak sztuka i literatura są na pierwszym miejscu. Tradycyjnie za literacki wymiar spotkania odpowiadała Ewa Gerlach oraz Małgorzata Mamnicka z Miejskiej Biblioteki Publicznej.

(red)

 

Cytat tygodnia:

"Dla pokoju trzeba ryzykować tak samo, jak w trakcie wojny...Jeśli boisz się postawić sprawę na ostrzu noża, już przegrałeś ."

 


John Dulles Foster