wtorek, 22 września 2020
czwartek, 21 marca 2019 11:46   
NASZA FABRYKA TO „MUZEUM TECHNIKI”?

Wypowiedziane zostały gorzkie słowa o naszej zbrojeniówce „Mesko” S.A Oddział w Pionkach. Kto tak mówi o naszym zakładzie?


Co jakiś czas na przestrzeni minionych lat pojawiały i dalej pojawiają się różne koncepcje związane z odbudową i modernizacją naszego zakładu. Deklarowane też są różne kwoty niezbędne do odtworzenia potencjału zbrojeniowego. W 2011 roku było to około czterdziestu milionów złotych. Mówiła o tym wówczas wiceminister Ewa Kopacz. W ubiegłym roku było to już trzysta a nawet czterysta milionów. O takich wydatkach mówił premier Mateusz Morawicki oraz wiceminister Wojciech Skurkiewicz.

A jaka jest rzeczywistość? Bardzo gorzkie, ale może i prawdziwe słowa o aktualnej kondycji naszej zbrojeniówki Mesko S.A Oddział w Pionkach miał wypowiedzieć prezes Polskiej Grupy Zbrojeniowej Witold Słowik. Zakłady „Mesko” z główną siedzibą w Skarżysku Kamiennej wchodzą w skład PGZ a prezes Słowik o naszej lokalnej zbrojeniówcej mówił kilka dni temu podczas senackiej komisji obrony.

- Fabryka prochu w Pionkach to „muzeum techniki” – miał powiedzieć podczas senackiej komisji obrony prezes Witold Słowik. Ponadto jak podają źródła miał stwierdzić, że „zakłady powstały w latach 20. XX w., ale wciąż używają maszyn wyprodukowanych pod koniec XIX w.”

Ponadto wśród zakładów wchodzących w skład Polskiej Grupy Zbrojeniowej nasz pionkowski zaliczył do „przestarzałych” i „zdekapitalizowanych”. Czy tak jest w rzeczywistości? Czy zakład w Pionkach używa ponad stuletnich maszyn? Ale na tym nie koniec.

- Nawet jeżeli mamy nadwyżki z poszczególnych zakładów w postaci dywidendy lub prowizji, to przekazujemy te środki w postaci pożyczek lub gwarancji podmiotom słabszym, których utrzymanie jest potrzebne ze względu na potencjał obronny i gotowość na wypadek wojny, tudzież ze względów społecznych z uwagi na miejsca pracy – mówił między innymi prezes Polskiej Grupy Zbrojeniowej Witold Słowik. Czy wypowiadając te słowa miał na myśli nasz pionkowski zakład? Ale idźmy dalej.

- PGZ wymaga daleko idącej modernizacji i dużych nakładów inwestycyjnych. Mamy w przygotowaniu kilkanaście dużych projektów inwestycyjnych. To między innymi program odtworzenia kompetencji produkcji prochów wielobazowych – miał dalej powiedzieć prezes Słowik.

Więcej na temat naszej pionkowskiej zbrojeniówki w tym głównie o poziomie aktualnych zamówień i kontraktach będących w trakcie realizacji już jutro w „Nad Zagożdżnką”.

(red) (r.f.)

 

Cytat tygodnia:

"Dla pokoju trzeba ryzykować tak samo, jak w trakcie wojny...Jeśli boisz się postawić sprawę na ostrzu noża, już przegrałeś ."

 


John Dulles Foster