poniedziałek, 28 września 2020
czwartek, 21 marca 2019 09:19   
UCZNIOWIE Z ZIELONEGO TRZECI RAZ W GRECJI (galeria)

W niedzielę 17 marca grupa 42 uczniów Śniadeckiego, wyłonionych podczas rekrutacji, wyjechała na zagraniczne praktyki zawodowe.

 

W dniu 15 marca zakończyły się przygotowania uczniów z Zespołu Szkół im. J. Śniadeckiego w Pionkach do wyjazdu na zagraniczne praktyki zawodowe, które odbywać się będą w Grecji w dniach 18-29 marca. Są one realizowane w ramach projektu "Praktyczne szkolenie zawodowe szansą dla uczniów z ZS w Pionkach". Równolegle do szkoleń, miały miejsce także przygotowania praktyczne i logistyczne, w ramach których zorganizowano transport czy zakwaterowanie, a także wykupiono dla uczniów i nauczycieli odpowiednie ubezpieczenie.

W ramach realizowanych szkoleń, uczniowie mieli 30 godzin zajęć szkoleniowych z języka angielskiego z uwzględnieniem słownictwa specjalistycznego dla profili kształcenia: technik informatyk, technik fotografii i multimediów, technik obsługi portów i terminali. Przeszli oni także szkolenie językowe z języka greckiego podstawowego, obejmujące naukę alfabetu, czytania, podstawowego słownictwa pozwalającego na bazową komunikację, w wymiarze 6 godzin dla każdej z grup szkoleniowych, a do tego także szkolenie kulturowe – warsztaty poświęcone zapoznaniu się z kulturą Grecji, wypracowaniu postaw otwartości, tolerancji, pracy nad przełamaniem barier kulturowych, w wymiarze 5 godzin dla każdej z grup szkoleniowych. Ostatnim elementem całego procesu przygotowań było szkolenie z tematyki doradztwa zawodowego. Warsztaty służyły lepszemu poznaniu realiów rynku pracy: oczekiwań pracodawców, sposobów skutecznego ubiegania się o pracę, czy przygotowywania się do rozmów kwalifikacyjnych, w wymiarze 5 godzin dla każdej z grup szkoleniowych.

Uczniowie wraz z rodzicami regularnie uczestniczyli także w spotkaniach informacyjnych, dzięki którym nie tylko zapoznawali się z postępem prac projektowych, ale dowiedzieli się dokładnie jak się przygotować do wyjazdu, ale również co dzięki niemu mogą osiągnąć. Na ostatnim z takich spotkań, uczniowie zapoznali się z regulaminem wyjazdu, który następnie podpisali. Otrzymali oni również certyfikaty, które stanowią formalne potwierdzenie udziału w szkoleniach przygotowawczych.

W niedzielę 17 marca grupa 42 uczniów Śniadeckiego, wyłonionych podczas rekrutacji, wyjechała na zagraniczne praktyki zawodowe. Chwile przed wyjazdem były bardzo absorbujące: opiekunowie i pilotka Ania sprawdzali listy, dokumenty, z pomocą uczniów i rodziców pakowali bagaże, sprzęt i prowiant. Atmosfera oczekiwania na to, co nowe i nieznane towarzyszyła wyjeżdżającym i ich rodzicom do ostatnich chwil. Wreszcie młodzież zajęła miejsca i można było ruszać w stronę słonecznej, greckiej Leptokarii.

W Grecji uczniom towarzyszy czworo nauczycieli, którzy odpowiadać będą za bezpieczeństwo uczniów oraz wspierać ich na pierwszych dla niektórych, praktykach zawodowych. Cala grupa zakwaterowana jest w hotelu Poseidon Palace, gdzie Zielone będzie gościć już po raz trzeci, w związku z realizowanymi przez szkołę projektami zagranicznymi. Poza praktykami, wyjazd będzie także wzbogacony o ciekawy program kulturowy, w ramach którego zwiedzą Grecją i poznają jej kulturę i historię.

Pierwsze dni w słonecznej Grecji, wywarły na młodzieży ogromne wrażenie. Zachęcamy do śledzenia relacji z wyjazdu w mediach społecznościowych szkoły:

Fb Zespół Szkół im. J. Śniadeckiego w Pionkach

Fb FotoDziennikarze

Fb Technik informatyk z pożarnictwem

Fb Technik eksploatacji portów i terminali - Zielone Pionki

(red) (ZS)

 

 

 

 

 

Cytat tygodnia:

"Dla pokoju trzeba ryzykować tak samo, jak w trakcie wojny...Jeśli boisz się postawić sprawę na ostrzu noża, już przegrałeś ."

 


John Dulles Foster