poniedziałek, 28 września 2020
poniedziałek, 18 marca 2019 11:33   
PRESTIŻOWA NAGRODA DLA PIONKOWIANINA

Pionkowianin został laureatem najbardziej prestiżowej nagrody dla ludzi teatru im. Leona Schillera.

 

 

Zgodnie z tradycją ZASP Schillerowska nagroda przyznawana jest przez Zarząd, a decyzję podaje się do publicznej wiadomości 14 marca - w rocznicę urodzin Leona Schillera - jednego z najwybitniejszych inscenizatorów przedwojennej polskiej sceny, a zarazem świetnego organizatora, pedagoga a także prezesa Stowarzyszenia. O młodym pionkowianinie, który bez żadnych kompleksów porusza się w wielkim świecie sztuki teatralnej pisaliśmy w grudniu ubiegłego roku.

- Studiuję reżyserię na Akademii Sztuk Teatralnych i jestem z Pionek – mówił wówczas w artystycznym filmie pionkowianin Radosław Stępień.

Teraz Radosław Stępień, reżyser “Śmierci Komiwojażera” Arthura Millera, spektaklu, który miał premierę 2 marca 2019 roku w Teatrze Wybrzeże, został laureatem prestiżowej nagrody im. Leona Schillera, którą przyznaje Związek Artystów Scen Polskich.

- Od razu trzeba powiedzieć, iż asystentem był wzorowym. Należy on bowiem do młodych artystów obdarzonych nie tylko talentem, ale i niebywałą erudycją (zadziwiającą u tak młodego człowieka) oraz niezwykłą sumiennością i zaangażowaniem. Pozycja pana Stępnia w świecie teatralnym rośnie z dnia na dzień i - jestem przekonany, że teatr polski będzie z niego dumny - tak w rekomendacji do nagrody mówił o Nim prof. Józef Opalski.

Pionkowianin Radosław Stępień - absolwent Wydziału Reżyserii Dramatu Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej im. Ludwika Solskiego i Międzywydziałowych Studiów Humanistycznych, kierunek: Wiedza o Teatrze i Filologia Polska na Uniwersytecie Jagiellońskim. Reżyser spektakli, m.in.: „Ohio Impromptu” wg Becketta, „Olbrzym cieniem karła. Szkice ze szklanego serca” wg Herzoga, „Hamlet” wg Szekspira i tekstów własnych, „Gody” wg „Braci Karamazow”, „Panna Julia” Strindberga, „Hamlet według Wyspiańskiego”. Dramaturg spektakli: „Hymny do nocy” wg Novalisa, „Proces” Kafki w reż. Józefa Opalskiego, czy „Kariera Arturo Ui” wg Brechta. Stypendysta Rektora Akademii Sztuk Teatralnych im. St. Wyspiańskiego w Krakowie i Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego dla studentów szkół artystycznych.

Radosław Stępień otrzymując nagrodę im. Leona Schillera dołączył do takich sław polskiej sztuki teatralnej jak: Kazimierz Dejmek, Wojciech Pszoniak, czy Krystyna Janda.

(red) (r.f.)

 

Cytat tygodnia:

"Dla pokoju trzeba ryzykować tak samo, jak w trakcie wojny...Jeśli boisz się postawić sprawę na ostrzu noża, już przegrałeś ."

 


John Dulles Foster