poniedziałek, 28 września 2020
wtorek, 12 marca 2019 14:23   
NAJLEPSI W POWIECIE

Minęła już dekada, od kiedy starosta radomski nagradza sportowców, trenerów i szkoły za osiągnięcia sportowe. A, że był to 8 marca czyli Międzynarodowy Dzień Kobiet, to nikt nie miał wątpliwości, że X Gala Mistrzów Sportu Powiatu Radomskiego będzie wyjątkowa.

 

Uroczystość rozpoczął występ Dziecięcego Zespołu Pieśni i Tańca „Zakrzewiaki”, po którym, jako reprezentantka pań, kwiaty otrzymała poseł Anna Kwiecień.

Gości powitał starosta Waldemar Trelka, który przypomniał jak wyglądały poprzednie gale i wybitnych sportowców, którzy je uświetniali. Na imprezie tradycyjnie przyznano „Medal Zasłużony dla Powiatu Radomskiego”. Odznaczono nim Sławomira Słomkę, prezesa Szkolnego Związku Sportowego - Powiat Radomski, animatora sportu z gm. Jedlińsk.

W I kategorii wiekowej rok ur. 2003 i młodsi. Powiatowa Rada Sportu spośród 130 nominowanych wyróżniła: Aleksandrę Sępioł z gm. Iłża, Martę Gałek z gm. Zakrzew, Julię Podsiadło z gm. Jedlnia-Letnisko, Brajana Leśniewskiego z gm. Kowala, Jakuba Piwowarczyka z gm. Przytyk, Adriana Kobzę z gm. Jedlińsk, Michała Siarę z gm. Wolanów, Kamilę Brodowską z gm. Gózd, Adama Żabickiego z gm. Jastrzębia oraz Amelię Karolak z gm. Skaryszew.

3 miejsce zajął zapaśnik z gm. Wierzbica Piotr Drab. 2 miejsce przypadło Alicji Wiszniowskiej z Pionek, która trenuje sztuki walki. Zwyciężył Jakub Płachta z gm. Pionki, który sukcesy odnosi także w sportach walki. Pierwszą niespodzianką przygotowaną przez organizatorów był występ akrobatyczno-zapaśniczy medalistów polskich i zagranicznych zawodów RCSZ „OLIMPIJCZYKA” Radom.

W II kategorii (rok. ur. 2002 i starsi) wyróżnienia otrzymali: Zuzanna Maj z Pionek, Sebastian Ziomek z gm. Iłża, Jarosław Osiński z gm. Jedlnia-Letnisko, Michał Golus z gm. Zakrzew, Klaudia Chobot z gm. Kowala, Przemysław Kosiec z g. Przytyk, Kamil Walczyk z gm. Skaryszew, Damian gielniowski z gm. Wolanów, Wiktor Duliasz z gm. Gózd, Jakub Zych z gm. Jastrzębia oraz wyróżnienie specjalne dla Mateusza Owczarka za promowanie powiatu radomskiego na zagranicznych arenach sportowych.

W tej kategorii na najwyższym stopniu podium stanął mistrz sportów walki Szymon Grabowski z gm. Pionki, na II Cezary Nowak – zapaśnik w gm. Wierzbica, a na III uplasowała się biegaczka z gm. Jedlińsk Agata Ziółek. Dla wszystkich nominowanych starosta radomski ufundował dresy, koszulki i torby sportowe, a dla zwycięzców dodatkowo nagrody pieniężne.

Emocje jeszcze nie opadły, a do „kawiarenki pod gwiazdami” zaproszony został srebrny medalista Igrzysk Olimpijskich w Atlancie w skoku wzwyż Artur Partyka. Lekkoatleta opowiedział o swojej karierze i dał mnóstwo rad młodym sportowcom jak walczyć i osiągać sukcesy.

Uhonorowano też tych, którzy wyszukują talenty, pomagają im w rozwoju i po części są „ojcami” ich sukcesów – czyli III kategoria wychowawca, trener roku 2018. Najlepsi okazali się: Wojciech Mazur z Pionek, Andrzej Socha z gm. Iłża, Robert Raciborski, Jacek Kępczyński z gm. Zakrzew, Marcin Stąpor z gm. Wierzbica, Alina Kawińska z gm. Gózd, Anna Stawczyk z gm. Kowala, Karol Wlazło z gm. Przytyk, Iwona Śmiechowska z gm. Jedlińsk, Andrzej Wojcieszak z gm. Wolanów, Łukasz Wrochna z gm. Pionki, Jacek Sadkowski z gm. Skaryszew oraz Dorota August z gm. Jastrzębia.

Ostatnia kategoria to szkoła z największą liczbą punktów w rozgrywkach Szkolnego Związku Sportowego – Powiat Radomski w sezonie 2017-2018.

W rocznikach 2002-2004 w 9 dyscyplinach rywalizowały 23 placówki. Wygrał Zespół Szkolno-Przedszkolny w Jedlińsku, za nim uplasowało się Publiczne Gimnazjum w Przytyku, a na trzecim miejscu podium stanął Zespół Szkolno-Przedszkolny we Wsoli. W młodszej kategorii wiekowej 2005-2006 konkurowało 21 szkół. Ponownie najlepszy okazał się Zespół Szkolno-Przedszkolny w Jedlińsku, a za nim odpowiednio Publiczna Szkoła Podstawowa w Przytyku i Zespół Szkolno-Przedszkolny we Wsoli.

Starosta w szczególny sposób uhonorował sportowca X-lecia, czyli Damiana Tokarskiego, mistrza Polski w zapasach, zdobywcę Pucharu Polski oraz członka kadry narodowej. Sportowy wieczór urozmaicili finaliści Mistrzostw Świata, Mistrzowie Europy czyli Radomska Młodzieżowa Orkiestra Dęta GRANDIOSO, która swoim występem zauroczyła publiczność.

Na galę przybyli m.in. wicemarszałek Senatu RP Adam Bielan, szef Gabinetu Politycznego Prezesa Rady Ministrów minister Marek Suski, którzy przekazali sportowcom i ich trenerom gratulacje i życzenia dalszych sukcesów, posłowie Anna Kwiecień i Andrzej Kosztowniak, oraz przewodniczący Rady Powiatu Krzysztof Murawski, wicestarosta Roman Frąk z radnymi, wójtowie i burmistrzowie.

(red) (Starostwo Powiatowe w Radomiu)

 

Cytat tygodnia:

"Dla pokoju trzeba ryzykować tak samo, jak w trakcie wojny...Jeśli boisz się postawić sprawę na ostrzu noża, już przegrałeś ."

 


John Dulles Foster