poniedziałek, 28 września 2020
czwartek, 07 marca 2019 10:36   
FORD RANGER DLA NADLEŚNICTWA

Tabor kołowy Nadleśnictwa Kozienice wzbogacił się o nowy specjalistyczny samochód patrolowo gaśniczy.

 

W rozpoczynającej się w bieżącym roku akcji bezpośredniej p.poż. Nadleśnictwo Kozienice ma już do dyspozycji nowy sprzęt patrolowo-gaśniczy. Jest nim wielozadaniowy samochód Ford Ranger XL z napędem 4x4, silnikiem o mocy 130 KM, poj. 1850 cm3 i zabudową typu hardtop.

Na wyposażeniu samochodu znajdują się m.in.; wysokociśnieniowy agregat wodno-pianowy składający się z czterosuwowego silnika spalinowego, pompy wysokociśnieniowej, 60-metrowej linii szybkiego natarcia, zbiornika wody o pojemności 428 litrów, zbiornika środka pianotwórczego o pojemności 20 litrów i ręcznego dozownika środka pianotwórczego oraz wyciągarka elektryczna o uciągu 4300 kg.

Zakup samochodu został współfinansowany ze środków unijnych w ramach projektu „Kompleksowy projekt adaptacji lasów i leśnictwa do zmian klimatu – zapobieganie, przeciwdziałanie oraz ograniczanie skutków zagrożeń związanych z pożarami lasów”. 85 procent to dofinansowanie z Programu Infrastruktura i Środowisko, a pozostałe 15 procent to wkład własny Lasów Państwowych.

W pojeździe tym będzie można używać urządzenie sygnalizacyjno - ostrzegawcze (akustyczne i świetlne), co może mieć istotne znaczenie w czasie prowadzonych akcji gaśniczych. W okresie zagrożenia pożarowego pojazd ten będzie używany jako wyposażenie LPpoż (tj.; Leśnego Pogotowia przeciwpożarowego), które jest jednym z podstawowych elementów zabezpieczenia p.poż obszarów leśnych Nadleśnictwa.

(red) (Nadleśnictwo Kozienice)

Foto: Lidia Zaczyńska

 

Cytat tygodnia:

"Dla pokoju trzeba ryzykować tak samo, jak w trakcie wojny...Jeśli boisz się postawić sprawę na ostrzu noża, już przegrałeś ."

 


John Dulles Foster