niedziela, 19 maja 2019
poniedziałek, 31 grudnia 2018 13:52   
ŁAWKA JUŻ JEST

Przy historycznym budynku „Legionówki” ustawiona została całkiem współczesna „Ławka Niepodległości”.

 

Przypomnijmy: Jeszcze w październiku tego roku informowaliśmy naszych Czytelników o pozyskanych środkach zewnętrznych na dofinansowanie działań związanych z godnym uczczeniem 100. Rocznicy Odzyskania Niepodległości. Nasz samorząd w tym podmiot odpowiedzialny - Wydział Promocji, Kultury, Turystyki i Aktywności Lokalnej Urzędu Miasta Pionki na podstawie pierwszego wniosku pozyskał 30 tys. złotych. Wspólnie ze Stowarzyszeniem „Pro Impuls” kolejne 22 800 tys. złotych a Miejski Ośrodek Kultury na wniosek „Spadkobiercy Niepodległej” ponad sto tysięcy złotych - 116 250 zł. Środki te zostały zagospodarowane zgodnie z przeznaczeniem na uczczenie podniosłej rocznicy Odzyskania Niepodległości.

 

Pierwszy wniosek zakładał między innymi „Ławkę Niepodległości”, dla której wyznaczono miejsce przy historycznej już „Legionówce”. W naszym mieście wniosek został już zrealizowany. Nowoczesna „Ławka Niepodległości” już została ustawiona w swoim docelowym miejscu.

Program budowy „Ławek Niepodległości” to odpowiedź na liczne sygnały od samorządów, które chcą upamiętnić stulecie odzyskania przez Polskę niepodległości, szukają funduszy, liczą na pomoc strony rządowej.

 

„Ławki Niepodległości” w sposób godny upamiętnią polską państwowość, ale także będą miały walory edukacyjne oraz praktyczne. Siedząc na ławce, każdy będzie mógł zapoznać się z najważniejszymi wydarzeniami, które doprowadziły do odzyskania przez Polskę niepodległości. Ławki będą również propagowały historię poszczególnych regionów naszego kraju – dzięki nim będzie można odsłuchać Marsz Pierwszej Brygady, przemówienia Marszałka Piłsudskiego i inne nagrania.

"Ławka Niepodległości" to multimedialne urządzenie. Siadając na "Ławce" można odsłuchać między innymi telegramu Józefa Piłsudskiego o powstaniu Państwa Polskiego z 1918 roku, czy "Marsz Pierwszej Brygady". "Ławka Niepodległości" ma również odniesienie lokalne. Można, bowiem również odsłuchać historię miejscowej bitwy z 1914 roku pod Anielinem i Laskami a także zapoznać się z historią budowy "Legionówki". Przyciski techniczne znajdują się z tyłu oparcia siedziska. Ponadto "Ławka" wyposażona jest w Wi - Fi a także w różne przyłącza dzięki, którym można między innymi doładować swój telefon.

Zadanie “Ławka Niepodległości dla samorządów” zostało dofinansowane przez Ministerstwo Obrony Narodowej.

 


(red) (r.f.)

 

Cytat tygodnia:

"Dla pokoju trzeba ryzykować tak samo, jak w trakcie wojny...Jeśli boisz się postawić sprawę na ostrzu noża, już przegrałeś ."

 


John Dulles Foster