poniedziałek, 25 marca 2019
wtorek, 04 grudnia 2018 12:52   
ODPUST W PARAFII, ŚWIĘTO PATRONKI

Od jedenastu już lat Święta Barbara jest patronką naszego miasta. Wówczas specjalną zgodę wydała Stolica Apostolska.

 

Patron to święty, albo błogosławiony, a więc ktoś, kto jest w niebie blisko Pana Boga. Patron to święty przyjaciel w niebie. Nie tylko poszczególni ludzie mają swoich patronów. Również różne grupy społeczne i zawodowe cieszą się ich opieką. Swoich patronów mają diecezje i miasta. Swoją patronkę ma również i nasze miasto Pionki. Od jedenastu lat, czyli od 2007 roku opiekuje się nami Święta Barbara.

Czwarty grudnia to oczywiście także odpust parafialny w kościele pod wezwaniem Św. Barbary. To coroczna uroczystość całej wspólnoty parafialnej związaną ze świętem patronalnym parafii. Dzień odpustu jest związany z możliwością uzyskania daru duchowego jakim jest odpust zupełny czyli darowanie wszystkich kar doczesnych za popełnione grzechy.

Odpust ma również wymiar czysto komercyjny. Stragany a tam plastikowe różności.

(r.f.)

 

Cytat tygodnia:

"Dla pokoju trzeba ryzykować tak samo, jak w trakcie wojny...Jeśli boisz się postawić sprawę na ostrzu noża, już przegrałeś ."

 


John Dulles Foster