poniedziałek, 12 listopada 2018
poniedziałek, 02 lipca 2018 13:39   
NASZ BOHATER ODZNACZONY

Przez wiele dekad przeciwstawiał się komunistycznemu zniewoleniu. Spotykały go szykany i represje. Teraz został odznaczony.

 

Kilka dni temu 25 czerwca 2018 r. w siedzibie radomskiej Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych (dawnym budynku Komitetu Wojewódzkiego PZPR) odbyło się wręczenie odznaczeń państwowych – Krzyży Wolności i Solidarności zasłużonym działaczom opozycji demokratycznej. Jednym z odznaczonych jest mieszkaniec Pionek Stanisław Ciecieląg.

 

Stanisław Ciecieląg w 1971 r. był uczestnikiem strajków okupacyjnych w Szczecińskiej Fabryce Urządzeń Wagonowych Fakon w Płoniach k. Szczecina. Wiosną 1980 r. był organizatorem strajku okupacyjnego na Wydziale Skór Syntetycznych w Zakładach Tworzyw Sztucznych Pronit w Pionkach. W dniu 1 września 1980 r. był współorganizatorem wiecu założycielskiego Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego „Solidarność” na Wydziale PA (nitrocelulozy). Od września 1981 r. w „Solidarności”; najpierw jako wiceprzewodniczący Komisji Wydziałowej na Wydziale PA, potem wiceprzewodniczący Komisji Zakładowej. W związku z tą działalnością został w dniu 13 grudnia 1981 r. internowany w Ośrodku Odosobnienia w Kielcach-Piaskach, od 24 grudnia 1981 r. w Radomiu, od 31 grudnia 1981 r. ponownie w Kielcach-Piaskach,. W dniu 25 lutego 1982 r. zwolniony. Po zwolnieniu z internowania nie zaprzestał działalności opozycyjnej. Od marca 1982 r. był współwydawcą oraz kolporterem pisma podziemnego Barykada, uczestnikiem akcji plakatowych, ulotkowych, współorganizatorem Mszy za Ojczyznę. Był wielokrotnie przesłuchiwany, kilkakrotnie w jego miejscu zamieszkania dokonywano rewizji. Represje dotknęły go również w miejscu pracy – był przeniesiony na gorsze stanowisko, następnie 30 września 1984 r. zwolniony. Bez zatrudnienia pozostawał w latach 1984-1988. W 1989 r. został członkiem, następnie wiceprzewodniczącym Tymczasowej Komisji Koordynacyjnej „Solidarności” w Pionkach; od stycznia 1989 r. członek Komitetu Obywatelskiego przy Przewodniczącym „Solidarności” Lechu Wałęsie.

(red) (r.f.)

PS: Foto: IPN Delegatura w Radomiu.

 

Cytat tygodnia:

"Dla pokoju trzeba ryzykować tak samo, jak w trakcie wojny...Jeśli boisz się postawić sprawę na ostrzu noża, już przegrałeś ."

 


John Dulles Foster