sobota, 16 lutego 2019
niedziela, 10 czerwca 2018 11:29   
REJS WISŁĄ 2018 (galeria)

Krajobraz i klimat dzikiej, nieuregulowanej rzeki na szczęście pozostał ten sam – piszą uczestnicy rejsu Wisłą.

 

W dniach 23-25 maja Klub Żeglarski Pionki zorganizował rejs po Wiśle od Solca nad Wisłą do miejscowości Kępeczki w pobliżu Świerży Górnych. „Królową Polskich Rzek” płynie obecnie niespełna połowa tej wody jaka płynęła jeszcze przed trzydziestu laty i dlatego, ze względu na liczne płycizny i mielizny jest akwenem bardzo trudnym nawigacyjnie.

- W niektórych miejscach, nawet na wyznaczonym torze wodnym można spotkać płycizny o głębokości poniżej 30 cm ponieważ zmiany następują bardzo szybko i często. Z tego też względu akwen ten stracił znaczenie drogi towarowej i nie można obecnie spotkać płynących barek i holowników – piszą uczestnicy rejsu Wisłą 2018.

Krajobraz i klimat dzikiej, nieuregulowanej rzeki na szczęście pozostał na szczęście ten sam. Liczne, porośnięte drzewami wyspy, urozmaicona linia brzegowa stwarzają dogodne miejsca do biwakowania w „starym stylu” z wieczornym ogniskiem i innymi atrakcjami. Nie ma tam nadmiaru turystów, ponieważ rzeka  dostępna jest tylko dla łodzi o małym zanurzeniu.

- Na wiślanym szlaku znajduje się wiele miejscowości związanych z historią polityczną i kulturalną Polski takich, jak Janowiec, Kazimierz Dolny, Puławy, Dęblin i tam turystów „lądowych” jest oczywiście więcej -  piszą dalej pionkowscy miłośnicy żeglarstwa.

Mają oni jednak ograniczone możliwości podziwiania wiślanych krajobrazów, zatok i zakoli rzecznych, wysokich, porośniętych drzewami brzegów z zabytkowym wiatrakiem w okolicy Kazimierza nad Wisła, czy rozległych równin w okolicach Janowca i Dęblina, gdzie przepływaliśmy zaledwie  30-50 m od dawnej, carskiej twierdzy.

- Doświadczyliśmy także bardzo urozmaiconej pogody – od słonecznej  i upalnej, poprzez przelotne deszcze, do trwającej całe popołudnie ulewy. Warunki pogodowe sprawiły, że mogliśmy płynąć i na żaglach i na silniku. Na zakończenie chyba wszyscy odczuwaliśmy to samo: szkoda, że trak krótko i pragnienie: musimy powtórzyć taki rejs – podsumowali swój niesamowity rejs po „Królowej Polskich Rzek” nasi żaglarze.

(red)

 

Cytat tygodnia:

"Dla pokoju trzeba ryzykować tak samo, jak w trakcie wojny...Jeśli boisz się postawić sprawę na ostrzu noża, już przegrałeś ."

 


John Dulles Foster