sobota, 16 lutego 2019
czwartek, 07 czerwca 2018 13:26   
ŚW. TEKLA WRACA DO PUSZCZY

Poświęcenie kapliczki Św. Tekli oraz posadzenie dębu „Józef” dla upamiętnienia 100-lecia Niepodległości Polski to najbliższe działania Nadleśnictwa Kozienice.

 

Nadleśnictwo Kozienice informuje, że zgodnie z planem zagospodarowania turystycznego na 2018r. została odtworzona Kapliczka Św.Tekli. Kapliczka zostanie ustawiona w najbliższych dniach przy Królewskim Gościńcu, w pobliżu miejscowości Stoki.

Kult Św. Tekli w tym rejonie, która niegdyś należała do grona najpopularniejszych świętych czczonych w Polsce, związany jest z tragicznymi wydarzeniami z przed ponad 200-tu lat do których doszło w miejscu ustawienia kapliczki. O historii uroczyska będzie można się dowiedzieć z zamontowanej                 w pobliżu kapliczki tablicy informacyjnej, co będzie stanowić ciekawostkę turystyczną i uatrakcyjniać szlak turystyczny. Wizerunek Św. Tekli umieszczony w kapliczce został ufundowany przez Parafię Św. Mikołaja.

Uroczyste poświęcenie odtworzonej kapliczki, uświetnione prelekcją Pana Marcina Stańczuka z Muzeum Wsi Radomskiej, odbędzie się w dn. 24. 06.2018r. o godz. 14.20, podczas corocznego rajdu rowerowego organizowanego przez Parafię pod wezwaniem Św. Mikołaja z Jedlni. W dalszej części wydarzenia przewidziana jest o godz.15.°° doroczna msza święta celebrowana przy Kaplicy Św. Franciszka (usytuowanej również przy Gościńcu Królewskim). Po mszy , dla upamiętnienia 100-lecia Niepodległości Polski ,zostanie posadzony Dąb „Józef” ( sadzonka wyhodowana ze szczepu słynnego dębu Bartka).

Parafia Św. Mikołaja z Jedlni i Nadleśnictwo Kozienice serdecznie zapraszają chętnych do udziału w wyżej opisanych wydarzeniach.

Artur Mazur

 

Cytat tygodnia:

"Dla pokoju trzeba ryzykować tak samo, jak w trakcie wojny...Jeśli boisz się postawić sprawę na ostrzu noża, już przegrałeś ."

 


John Dulles Foster