sobota, 16 lutego 2019
czwartek, 07 czerwca 2018 12:05   
SPOTKANIE BURMISTRZA Z MIESZKAŃCAMI

O planach, inwestycjach, ale też o codziennych problemach rozmawiali mieszkańcy podczas spotkania z Burmistrzem Miasta.

 

W minioną środę w Miejskim Ośrodku Kultury odbyło się spotkanie Burmistrza Miasta Romualda Zawodnika z mieszkańcami. Rozmawiano o wielu zagadnieniach a podczas dyskusji nie brakowało emocji.

Burmistrz Miasta Pionki Romuald Zawodnik cyklicznie spotyka się z mieszkańcami. Poprzednie odbyło się w połowie grudnia ubiegłego roku. Teraz burmistrz ponownie wsłuchiwał się w głos miejscowego społeczeństwa.

Zanim jednak przystąpiono do dyskusji zgromadzeni w Miejskim Ośrodku Kultury obejrzeli krótki film informacyjny przygotowany przez zespół Kuriera Pionkowskiego. Przedstawiono w nim między innymi realizowane aktualnie inwestycje w tym między innymi budowę oczyszczani ścieków, budowę cmentarza komunalnego a także zobrazowane zostały problemy związane z odkryciem kolejnych pokładów niebezpiecznej nitrocelulozy. Poinformowano również o wspólnych przyblokowych inwestycjach, które prowadzone były razem ze wspólnotami mieszkaniowymi, czy też Pionkowską Spółdzielnią Mieszkaniową. Po filmowej prelekcji przyszedł czas na zadawanie pytań. Całe spotkanie przebiegało w konwencji „pytanie – odpowiedź”, chociaż wraz z upływem czasu rosły emocje.

- Kiedy rozwiązany zostanie problem nieprzyjemnych zapachów odczuwanych na osiedli Stara i centralna Kolonia – zapytał jeden z obecnych na spotkaniu.

- Problem ten jest nam doskonale znany i monitorujemy to zagadnienie. Mamy pewne podejrzenia i być może spawa zostanie skierowana do organów ścigania – odpowiedziała Zastępca Burmistrza Miasta Pionki Jolanta Sarnecka Buczek. Jednocześnie burmistrz Romuald Zawodnik przyznał, że w takich przypadkach samorząd niewiele może zrobić.

- Oczywiście możemy interweniować i to robimy, ale konkretne działania podejmują już inne odpowiednie instytucje, ale one także często mają związane ręce ze względu na wadliwe prawo i mało precyzyjne przepisy – mówił z kolei Romuald Zawodnik.

Jedna z mieszkanek zapytała, kiedy będzie wyremontowana ulica Graniczna. Jej zdaniem przeprowadzane są remonty innych ulic, których modernizacja nie jest pilną koniecznością.

- W tej kadencji w porozumieniu z Radą Miasta przyjęliśmy założenie, że w ciągu każdego roku wyremontujemy co najmniej dwie ulice, które nie mają trwalej nawierzchni. Co prawda chcielibyśmy więcej, ale ograniczają nas środki finansowe. W wielu przypadkach remont nie ogranicza się tylko do ułożenia nowej nawierzchni, ale należy wykonać również bardzo kosztowne prace ziemne w tym odwodnienie i kanalizację. Tak było między innymi w przypadku obecnie realizowanej inwestycji na ulicy Sikorskiego – odpowiedział Burmistrz Miasta Pionki. Jednocześnie w wyniku dyskusji zapowiedział, że ulica Graniczna jeszcze w październiku tego roku wpisana zostanie do przyszłorocznego budżetu. Problem koniecznych, ale i kosztownych prac ziemnych związany jest również z planowaną inwestycją przebudowy ulicy Mickiewicza w tym budowa skrzyżowania z ruchem okrężnym na wysokości ulic: Leśna, Dębowa, Mickiewicza.

- Co prawda zadanie to ma zrealizować Mazowiecki Zarząd Dróg Wojewódzkich w Warszawie, ale prace ziemne w tym i budowa nowej kanalizacji znajduje się w naszej gestii w tym przede wszystkim spółki komunalnej PWKC – mówił dalej burmistrz. Ponadto jak zaznaczył Romuald Zawodnik w naszym mieście wymiany i modernizacji wymaga większość sieci cieplnej w tym także przebudowa i modernizacja ciepłowni.

- To kolejne wielomilionowe zdanie, które powinniśmy zrealizować – podkreślił w swej wypowiedzi Romuald Zawodnik.

Jednocześnie jak mówił burmistrz miasto ma problem z budynkiem dawnego „Kasyna”, czyli Centrum Aktywności Lokalnej. Zdaniem Romualda Zawodnika z jednej strony budynek jest zalewany przez wadliwie wykonany dach a z drugiej strony podmywany jest przez brak należytego odwodnienia.

- Z tym problemem także musimy się uporać, ponieważ nie możemy pozwolić, aby obiekt wyremontowany kosztem kilku milionów złotych, które pozyskane zostały z funduszy zewnętrznych niszczał i popadał w ruinę- kontynuował swą wypowiedź Romuald Zawodnik – Stan infrastruktury miejskiej, który przejęliśmy w tej kadencji samorządu był w opłakanym stanie – dodał burmistrz.

Wiele emocji wzbudziła inwestycja dotycząca saunarium na Stadionie Miejskim. Zdaniem jednej z mieszkanek to zbyt kosztowna inwestycja, która obciąża budżet PWKC.

- Sanarium było już w poprzednim projekcie. My nic nowego nie wymyśliliśmy, lecz dostosowaliśmy projekt, tak aby z saunarium mogli korzystać wszyscy mieszkańcy miasta a nie tylko drużyna sportowa – odpowiedział burmistrz.

Ta sama mieszkanka zapytała również w jaki sposób zostały zagospodarowane środki finansowe ze sprzedaży majątku byłego „Pronitu”.

- Prawdopodobnie sprzedał Pan majątek na terenie byłego „Pronitu” za około dziesięć milionów złotych. Co się stało z tymi pieniędzmi -pytała mieszkanka?

- Dobrze Pani wie, że środki ze sprzedaży mienia mogą być wydatkowane tylko i wyłącznie na określone cele, czyli przede wszystkim na inwestycje. Po prostu te pieniądze wróciły do mieszkańców w postaci remontów dróg czy chodników – odpowiedział burmistrz.

Podczas spotkania mieszkańcy zadawali wiele pytań. Nie brakowało głosów krytycznych jak i popierających obecne władze. Wraz z upływem czasu emocje rosły.

Przedstawiciel redakcji „Nad Zagożdżonką” obecny był na spotkaniu od 17.50 do 20.15.

(red) (r.f.)

 

Cytat tygodnia:

"Dla pokoju trzeba ryzykować tak samo, jak w trakcie wojny...Jeśli boisz się postawić sprawę na ostrzu noża, już przegrałeś ."

 


John Dulles Foster