sobota, 16 lutego 2019
poniedziałek, 04 czerwca 2018 13:19   
JUBILEUSZ RUCHU TURYSTYCZNEGO (galeria)

W minioną sobotę w naszym mieście odbyły się uroczystości związane z jubileuszem dziewięćdziesięciolecia zorganizowanego ruchu turystycznego.

 

W okolicach hotelu „Imperium” odsłonięta została tablica okolicznościowa a w Centrum Aktywności Lokalnej odbyła się sesja plenarna poświęcona jubileuszowi dziewięćdziesięciolecia zorganizowanego ruchu turystycznego w Zagożdżonie i Pionkach.

Za początek współczesnej polskiej turystyki przyjmuje się dość umownie założenie w 1873 r. pierwszej polskiej turystycznej organizacji - Galicyjskiego Towarzystwa Tatrzańskiego (od 1920 r. pod nazwą Polskie Towarzystwo Tatrzańskie). Towarzystwo to skupiało elitę miłośników gór i podobnie jak założone w 1906 r. Polskie Towarzystwo Krajoznawcze, odegrało pionierską rolę w dziedzinie krzewienia turystyki i nasycenia jej treścią patriotyczną.

W naszym mieście a w zasadzie w ówczesnej osadzie Zagożdżon, gdzie ciągle trwała budowa Państwowej Wytwórni Prochów i Materiałów Kruszących za początek zorganizowanego ruchu turystycznego uważa się 1928 rok. Wówczas grupa inicjatywa pod kierunkiem inżyniera Zeuftmana zorganizowała zebranie organizacyjne powołujące Oddział Polskiego Towarzystwa Krajoznawczego. Już w pierwszym roku funkcjonowania Oddziału turyści w Zagożdżona odwiedzili Puławy, Kazimierz Dolny, Czarnolas i Sandomierz. Oddział Polskiego Towarzystwa Krajoznawczego rozwijał się prężnie aż do wybuchu wojny.

Po wojnie datą graniczną zorganizowanego ruchu turystycznego był 1954 rok. Wówczas przybyły do Pionek dwa lata wcześniej Tadeusz Warszycki wraz z grupą turystycznych pasjonatów, wśród których była także i przyszła żona Pana Tadeusz podjęli się zorganizowania miejscowych struktur PTTK. Pierwsze jeszcze mało formalne zebranie odbyło się dwudziestego dziewiątego maja 1954 roku a kolejne już z wyborem pierwszych władz pierwszego czerwca tego samego roku. Jednocześnie należy podkreślić, że Polskiego Towarzystwo Turystyczno Krajoznawcze Oddział w Pionkach powstało na kilka miesięcy przed uzyskaniem przez Pionki praw miejskich.

W sobotę drugiego czerwca odbyły się uroczystości okolicznościowe upamiętniające dziewięćdziesiątą rocznicę powstania zorganizowanego ruchu turystycznego w Zagożdżonie i w Pionkach.

W godzinach przedpołudniowych na skwerku przy hotelu „Imperium” odsłonięta została tablica okolicznościowa, którą poświęcił ksiądz dziekan Stanisław Bujnowski. Później w Centrum Aktywności Lokalnej odbyła się uroczysta sesja plenarna poświęcona pionkowskiemu PTTK oraz otwarta została okolicznościowa wystawa dokumentująca okres powojenny Polskiego Towarzystwa Turystyczno Krajoznawczego Oddział w Pionkach

- Na pierwszą zorganizowaną wycieczkę udaliśmy się samochodem marki Doge z amerykańskiego demobilu, który wypożyczyliśmy od ówczesnych Zakładów Chemicznych Nr 8, czyli późniejszego „Pronitu” – mówił podczas konferencji Tadeusz Warszycki. Podczas swojej wypowiedzi wspomniał również, że przyszedł czas, kiedy, to działalnością Oddziału PTTK w Pionkach zaczęła interesować się „komunistyczna bezpieka”. W lokalu Oddziału zamontowano nawet podsłuchy.

Wraz z upływem lat PTTK w Pionkach ciągle się rozwijał. Organizowano różne przedsięwzięcia w tym wiele wycieczek krajowych i zagranicznych. Rajdy piesze i rowerowe a także spływy kajakowe były na porządku dziennym. Niestety wraz z nadejściem lat dziewięćdziesiątych Oddział zaczął przeżywać trudne chwile. W 2011 roku na koncie PTTK Oddział w Pionkach było zaledwie 29 zł a zobowiązania w wyniku perturbacji lokalowych i spraw sądowych związanych z prawem do nieruchomości znacznie większe.

Obecnie pionkowski zorganizowany ruch turystyczny funkcjonuje pod nazwą Polskie Towarzystwo Turystyczno Krajoznawcze Oddział Miejski im. Władysława Jagiełły w Pionkach.

(r.f.)

 

Cytat tygodnia:

"Dla pokoju trzeba ryzykować tak samo, jak w trakcie wojny...Jeśli boisz się postawić sprawę na ostrzu noża, już przegrałeś ."

 


John Dulles Foster