środa, 19 grudnia 2018
środa, 28 lutego 2018 14:50   
NOC WYKLĘTYCH – PRZYSTANEK IPN HISTORIA ZAPRASZA

Premierowy pokaz filmu „Zagończyk”, widowisko „Światło dźwięk”, nocna gra terenowa – już wkrótce Noc Wyklętych w środku Puszczy Kozienickiej.

Instytut Pamięci Narodowej oraz Związek Harcerstwa Rzeczypospolitej zapraszają na wyjątkową Noc Wyklętych.

- W czasie wojny las był dla partyzantów drugim domem. Uciekając przed śmiercią i represjami z rąk okupantów szukali schronienia w puszczańskich ostępach. Puszcza Kozienicka to miejsce gdzie toczyły się walki w czasie I wojny światowej, gdzie walczyły i ukrywały się oddziały partyzanckie podczas II wojny, aż do lat 50-tych XX wieku. Do dziś nasze społeczeństwo nie ma pojęcia w jakich żyli warunkach, jak wyglądało ich życie codzienne, gdzie spali, co jedli, jak przyrządzali posiłki, jak się maskowali, jak spędzali wolny czas. Z okazji Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy wyklętych chcemy pokazać - przybliżyć w jakich warunkach terenowych musieli przetrwać. Zapraszamy śmiałków na niezwykłą lekcję historii – czytamy w oficjalnym zaproszeniu.

 

Czas i miejsce: Gajówka ZHR niedaleko Augustowa – Przystanek Historia IPN, 2 – 3 marca 2018, początek o godzinie osiemnastej.

Noc Wyklętych w Gajówce ZHR zapowiada się bardzo atrakcyjnie ale przede wszystkim historycznie. Dla uczestników przygotowano między innymi pokaz filmu „Zagończyk” , którego reżyserem jest Przemysław Bednarczyk, prelekcję profesora Marka Wierzbickiego, czy też widowisko „Światło Dźwięk” pt. „Dla Ciebie Polsko”. Podczas puszczańskiej Nocy Wyklętych będzie można również uczestniczyć w nocnej grze terenowej a także skosztować partyzanckiej leśnej strawy.

(red)

 

Cytat tygodnia:

"Dla pokoju trzeba ryzykować tak samo, jak w trakcie wojny...Jeśli boisz się postawić sprawę na ostrzu noża, już przegrałeś ."

 


John Dulles Foster