środa, 19 grudnia 2018
wtorek, 27 lutego 2018 09:24   
BIEG TROPEM WILCZYM

W tym roku kolejny już raz nasze miasto dołączy do wspaniałej imprezy historyczno sportowej „Tropem Wilczym. Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych”.

 

Ideą projektu biegowo–edukacyjnego „Tropem Wilczym. Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych” jest oddanie hołdu żołnierzom polskiego podziemia antykomunistycznego i antysowieckiego działającego w latach 1944 – 1963 w obrębie przedwojennych granic RP oraz popularyzacja wiedzy na ten temat.

W tym roku „Tropem Wilczym”. Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych” odbędzie się 4 marca.

Historia biegu:

W 2011 r. dzień 1 marca został ustanowiony świętem państwowym – Narodowym Dniem Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”. Jest to święto, honorujące i upamiętniające żołnierzy polskiego podziemia antykomunistycznego i antysowieckiego działającego w latach 1944 – 1963 w obrębie przedwojennych granic RP.

„Amnestia to jest dla złodziei, a my to jesteśmy Wojsko Polskie!” – Hieronim Dekutowski ps. „Zapora”.

W 2013 grupa pasjonatów i działaczy społecznych postanowiła zorganizować „Tropem Wilczym. Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych” w lesie koło Zalewu Zegrzyńskiego. Pierwsza edycja biegu miała charakter surwiwalowy a wzięło w niej udział 50 uczestników. Rok później, dzięki wielkiemu zaangażowaniu ludzi z Fundacji Wolność i Demokracja, która organizuje go do dzisiaj, bieg zaczął nabierać rozpędu i został przeniesiony w miejsce znane z późniejszych edycji w Warszawie – Park Skaryszewski. Pobiegło wtedy 1500 biegaczy! Od 2015 bieg ma charakter ogólnopolski i na stałe wpisuje się w kalendarz wydarzeń biegowych.

W tym roku tak jak i w poprzedniej edycji bieg zorganizowany zostanie na dwóch dystansach. Pierwszy będzie liczył 1963 metry a drugi 3000 metrów. Poniżej przedstawiamy szczegółową mapkę biegu.

 

 

Cytat tygodnia:

"Dla pokoju trzeba ryzykować tak samo, jak w trakcie wojny...Jeśli boisz się postawić sprawę na ostrzu noża, już przegrałeś ."

 


John Dulles Foster