sobota, 20 października 2018
poniedziałek, 18 grudnia 2017 12:25   
JUBILEUSZOWA WIGILIA

Jubileuszowe , bo dziesiąte już spotkanie z podopiecznymi Towarzystwa Przyjaciół Dzieci w Pionkach.

 

„Gdy śmieje się dziecko, śmieje się cały świat”- jeden z najbardziej znanych cytatów Janusza Korczaka przyświecał nam 14 grudnia kiedy to spotkaliśmy sie z naszymi małymi trzydziestoma elfami i śnieżynkami z TPD w Pionkach.

Tegoroczna Wigilia była wyjątkowa, a dlaczego?? Bo gościliśmy naszych przyjaciół już po raz dziesiąty. Można powiedzieć, że świętowaliśmy nasz mały jubileusz i skrycie mamy nadzieję, że będzie ich więcej.

Gorączkowe przygotowania trwały od samego rana i objawiały się na różne sposoby- przyspieszone tempo chodzenia, tajemnicze zniknięcia nożyczek, zawieszanie się drukarki, nerwowy śmiech, urywające się telefony. Momentami naprawdę było gorąco, ale w rzeczywistości? Nikt się nie bał- nie od dziś wiadomo, że wolontariusze i z LO są niezastąpieni.

Punktualnie o godzinie 16 -ej drzwi liceum przekroczyła wesoła gromada dzieci z opiekunami- no i zaczęło się........Gwar, śmiech, wesołe okrzyki- tak było przez cały czas.

Rozpoczęliśmy tradycyjnie od części oficjalnej, którą poprowadziły Julka i Maja. Głos zabrała nasza Pani Dyrektor Ewa Glegoła oraz Pani Prezes Towarzystwa Przyjaciół Dzieci , Emilia Mąkosa. Ksiądz Daniel odczytał fragment Biblii o narodzeniu Jezusa, podzieliliśmy się opłatkiem i złożyliśmy sobie życzenia. Niejedna łezka zakręciła sie w oku.

Potem maluchy od razu przystąpiły do pałaszowania wszystkiego, co dla nich przygotowaliśmy. Nie zabrakło słodkości na stole, pizzy, zapiekanek, pierniczków, kolorowych świątecznych cukierków i oczywiście dużych, pachnących lasem i świętami choinek. A wszystko obserwował Święty Mikołaj.

Powspominaliśmy też trochę, jak to było w poprzednich latach i już wiemy- tak samo magicznie i pięknie, jak w tym roku. Dziękujemy Paulinie za wzruszającą prezentację- dzieci uwielbiają rozpoznawać się na zdjęciach.

Gier i zabaw było od wyboru do koloru- dzieci zgadywały zwierzątka w myśl gry „kalambury”, tańczyły z „chusteczką haftowaną”, wykonywały zadania polegające na podaniu ręki koledze, przytuleniu, obdarowaniu kogoś uśmiechem- a nie było go tego dnia mało, ozdabiały pierniki- nasze wolontariuszki też otrzymały kilka specjalnych, bo z napisem ”love”, to dopiero zaszczyt!

No i wreszcie na sam koniec- dźwięk dzwonków uświadomił wszystkim, że mamy gościa. Mikołaj wszedł do klasy z gracją i pewnością siebie, zasiadł na czerwonym krześle i padło najważniejsze pytanie tego wieczoru: „ Czy byliście grzeczni?”. Nie został ani jeden prezent, a więc odpowiedź jest prosta- wszystkie dzieci byly bardzo grzeczne.. Oczywiście nasz Mikołaj był troszkę wymagający, więc aby dostać prezent, dzieciaki musiały odpowiedzieć na pytanie ukryte… w słodkim rogaliku. Wszystkim poszło bezbłędnie ( i smacznie).

Trudno się było rozstawać. Po raz kolejny spędziliśmy piękny wieczór. Uśmiech dzieci spowodował, że zakręciła nam się łezka w oku. Wiedzieliśmy, że robimy to „po coś”, że wolontariat ma sens. Odkryliśmy też w sobie coś z malucha- bo nadal jesteśmy dziećmi i w czasie tego typu spotkań- wszyscy mają prawo się tak czuć. Nic by się nie udało bez pań koordynatorek, które trzymały nas w ryzach i motywowały do działań. Dziękujemy!

Julia

Wszystkim życzymy odpoczynku i wiele radości na nadchodzące święta i Nowy Rok.

P.S. A my cieszymy się, nasi drodzy uczniowie, że już od 10 lat jesteście z nami i że dzięki waszym dobrym serduszkom dzieci świetnie się bawią w świątecznym klimacie naszej szkoły. Dziękujemy za współpracę, za tysiące pomysłów, poświęcony czas i napawające noworocznym optymizmem wasze uśmiechnięte twarze.

Udało nam się pozyskać wielu sponsorów. Jesteśmy im bardzo wdzięczni, bo bez ich pomocy na pewno nie dalibyśmy rady wszystkiego zorganizować! Wszystkim serdecznie dziękujemy i polecamy się na przyszłość.

A LISTA NASZYCH SPONSORÓW WCALE NIE JEST TAKA KRÓTKA:

SOUDAL Manufacturing Sp. Z o.o.

Inter Irex. PPH .p. Nalewajko Irena

Sklep Spożywczo - Monopolowy „Julka” p. Julita Markowska

Cukiernia p. Mirosław Maciąg

Piekarnia p. Agnieszka i Paweł Wożniak

PSS” Społem” Pionki

PPH”Kosiek”, p. Krzysztof Kowalski

„Elcor”, p. Krzysztof Koral

Zakład Usług Pogrzebowych „Eden” p. Dolega

Pizzeria „Duet"

Kwiaciarnia „Gonia”, p. Małgorzata Milczarczyk

Dom weselny „Zacisze”, p. Jadwiga Warchoł

Sklep „Pod dębami”, p.Ewelina Mazur

Sklep”PRYMUS-AGD”-Pionki

"Sara-Bis " p. Brodowska

Dom weselny "Castello"

Stacja paliw "Orlen"

OSK AL – CAR p. Tomasz Janik

Bar „SMAK” Pionki

P. Paweł Król

Apteka p. Elżbieta Fliszkiewicz

City Bar, p. Edyta Szewczyk

Uczniowie LO

Koordynatorzy działań: M.Bańkowska, A.Kozestańska-Grabowska, A.Gronczyńska i J.Warchoł.
 

Cytat tygodnia:

"Dla pokoju trzeba ryzykować tak samo, jak w trakcie wojny...Jeśli boisz się postawić sprawę na ostrzu noża, już przegrałeś ."

 


John Dulles Foster