sobota, 20 października 2018
poniedziałek, 18 grudnia 2017 11:58   
SPOTKANIE BURMISTRZA Z MIESZKAŃCAMI

O dużych inwestycjach, ale też o codziennych problemach rozmawiali mieszkańcy podczas spotkania z Burmistrzem Miasta.

 

W ubiegłym tygodniu w Miejskim Ośrodku Kultury odbyło się spotkanie Burmistrza Miasta Romualda Zawodnika z mieszkańcami miasta. Rozmawiano o wielu zagadnieniach. Zarówno o sprawach bieżących naszego samorządu, czy też dużych inwestycjach jak i o codziennych problemach, które nurtują pionkowskie społeczeństwo.

- Rozpoczęliśmy przebudowę modernizację oczyszczalni ścieków. To bardzo ważna, ale i kosztowna inwestycja. Na szczęście udało nam się pozyskać duże środki zewnętrzne zarówno z dotacji jak i pożyczek. Całkowity koszt tej strategicznej inwestycji wynosi ponad trzydzieści milionów złotych – mówił między innymi burmistrz Romuald Zawodnik. Ponadto burmistrz poinformował między innymi, że wyremontowany został Basen Miejski, przebudowana została również ulica Reja i Willowa a także zmodernizowany został budynek dawnego Publicznego Gimnazjum nr 2.

Przed pionkowskim samorządem jednak kolejne duże i kosztowne wyzwania. Do takich Romuald Zawodnik zaliczył między innymi konieczność przebudowy systemu ciepłownictwa.

- W sprawie ciepłowni także szukamy różnych najlepszych rozwiązań. Rozmawialiśmy już między innymi z krajowym potentatem, jakim jest Polska Grupa Energetyczna, która zaproponowała swoje wstępne koncepcje. Będziemy również rozmawiali z firmą Veolia, która również działa w branży energii cieplnej – kontynuował swą wypowiedź Romuald Zawodnik.

Podczas spotkania mieszkańcy dowiedzieli się również, że powstanie Punkt Selektywnej Zbiórki Odpadów, na który nasze miasto dostało zewnętrzne wsparcie finansowe, ale być może również należy zastanowić się nad budową linii technologicznej do selekcji odpadów gdyż jak zaznaczył burmistrz koszty związane z gospodarką odpadami są coraz większe. Burmistrz poinformował także o pozyskaniu ponad pięciu milionów złotych na modernizację terenu Nad Stawem Górnym. Mówił również o przeprowadzonej w naszym mieście reformie oświaty.

- W ocenie specjalistów w Pionkach przeprowadziliśmy reformę w sposób wzorcowy. Żaden nauczyciel nie stracił pracy – mówił dalej Romuald Zawodnik.

Oprócz sukcesów i problemów typowych dla samorządu lokalnego mieszkańcy interesowali się również bardziej dla nich przyziemnymi sprawami. Jedna z mieszkanek ze Starej Kolonii mówiła między innymi o problemach wspólnoty mieszkaniowej z ulicy Ogrodowej.

- Wyremontowaliśmy już nasz budynek mieszkalny. Wspólnota ma pozaciągane kredyty. Nie mamy pieniędzy na budowę ciągu pieszego przy naszym bloku. Czy może miasto może nam pomóc? Wcześniej mówił Pan, że przywróci dawny blask Starej Kolonii – mówiła jedna z mieszkanek z ulicy Ogrodowej. Zdaniem burmistrza samorząd w tej części miasta zainwestował już spore pieniądze między innymi na budowę chodników oraz zatoczek parkingowych.

- Inwestujemy w wielu częściach miasta także na Starej Kolonii. Staramy się jednak tak realizować inwestycje, aby docierały do jak największej liczby mieszkańców – mówił burmistrz.

Obecny na spotkaniu radny Wojciech Maślanek powiedział, że na modernizację oczyszczalni musieliśmy czekać aż trzy lata od rozpoczęcia tej kadencji samorządu a na PWKC zostały nałożone akry finansowe. Pytał również, czy z wykonawcą modernizacji Stadionu Miejskiego uregulowane zostały już wszystkie płatności. Pytał również o zwrot środków finansowych dotyczących programu Polska Cyfrowa.

- Ma Pan możliwość zadawania pytań na sesji Rady Miasta. Nie musi Pan teraz zajmować czasu gdyż inni mieszkańcy także mają zapewne różne pytania – odpowiedział Romuald Zawodnik. Poinformował jednak, że zadanie w ramach projektu Polska Cyfrowa powinno zostać zrealizowane do połowy listopada 2014 roku a więc jeszcze w poprzedniej kadencji samorządu.

- Postanowiliśmy jednak zrealizować to przedsięwzięcie, chociaż zdawaliśmy sobie sprawę, że są duże opóźnienia – mówił Burmistrz Miasta Pionki. Podczas spotkania głos zabrał również były burmistrz Marek Janeczek.

- Gratuluję burmistrzowi gdyż w tej kadencji dużo zostało zrobione. Powinniśmy jednak bardziej skoncentrować swoje działania na modernizacji szpitala powiatowego gdyż to bardzo ważna kwestia dla mieszkańców. Bez przebudowy szpital może zostać zamknięty – zaapelował Marek Janeczek.

W podsumowaniu blisko dwugodzinnego spotkania Romuald Zawodnik poinformował, że miasto zainteresowane jest między innymi budową mieszkań komunalnych w ramach programu rządowego Mieszkanie Plus.

- To jest nasze wspólne miasto. Wszyscy musimy dbać o Pionki. Nie ważne, jakie mamy poglądy, ale wszyscy mieszkamy w jednym mieście i wszyscy wspólnie powinniśmy działać dla dobra mieszkańców – powiedział na zakończenie spotkania Romuald Zawodnik.

(r.f.)

 

 

 

Cytat tygodnia:

"Dla pokoju trzeba ryzykować tak samo, jak w trakcie wojny...Jeśli boisz się postawić sprawę na ostrzu noża, już przegrałeś ."

 


John Dulles Foster