sobota, 26 maja 2018
wtorek, 06 lipca 2010 12:32   
CHCĄ POSZERZYĆ WIĘZIENIE

Zakład Karny w Żytkowicach w pobliżu Pionek posiada Oddział Zewnętrzny.

 

Zakład Karny w Żytkowicach istnieje od 1983 roku. W miejscowości Maryno posiada swój Oddział Zewnętrzny. Obecnie planowana jest rozbudowa tego oddziału. Inicjatywą tą kieruje Ministerstwo Sprawiedliwości. Zwrócono się już do władz miasta Pionki o przekazanie odpowiedniej działki.

- Ministerstwo zamierza pozyskać od nas półtorahektarową działkę z przeznaczeniem na rozbudowę Oddziału Zewnętrznego – poinformował nas burmistrz miasta Marek Janeczek.

Jak nieoficjalnie dowiedziała się nasza Redakcja koszty rozbudowy tego zakładu penitencjarnego mogą wynieść nawet kilkadziesiąt milionów złotych. Oczywiście pokryte zostaną ze środków budżetu państwa. Wraz z planowaną rozbudową zakładu zwiększy się również zatrudnienie w tym i o pracowników cywilnych. Na razie jednak sprawa rozbudowy znajduje się w fazie wstępnych uzgodnień i na konkrety przyjdzie nam jeszcze trochę poczekać.

Zakład Karny w Żytkowicach podlega Okręgowemu Inspektoratowi Służby Więziennej w Warszawie. Jest to jednostka typu półotwartego, przeznaczona dla dorosłych recydywistów penitencjarnych. W skład jednostki wchodzi wydzielony Oddział Zewnętrzny w Marynie - Pionkach, w którym karę pozbawienia wolności w warunkach zakładu karnego półotwartego z oddziałem otwartym odbywają recydywiści. Historia jednostki, jako zakładu karnego rozpoczęła się 10 lutego 1983 r. po tym jak 4 lutego 1983 r. przestał tu istnieć Ośrodek Przystosowania Społecznego, działający od 1975 r. Do ośrodka kierowani byli recydywiści, którzy zakończyli odbywanie zasadniczej kary pozbawienia wolności. Było to miejsce, w którym poprzez pracę mieli stopniowo przygotowywać się do powrotu do społeczeństwa, a że pracy nie brakowało, tak, więc prawie 100 proc. osadzonych zatrudnionych było w pobliskiej bazie kolejowej PKP. Współczesna historia Zakładu Karnego w Żytkowicach od początku roku 2007 przebiega pod znakiem modernizacji i rozbudowy

ROMAN FIDO

 

Cytat tygodnia:

"Dla pokoju trzeba ryzykować tak samo, jak w trakcie wojny...Jeśli boisz się postawić sprawę na ostrzu noża, już przegrałeś ."

 


John Dulles Foster