wtorek, 29 września 2020
piątek, 23 kwietnia 2010 14:06   
JUBILEUSZ STRAŻAKÓW

 

W maju tego roku Ochotnicza Straż Pożarna w Pionkach będzie obchodziła swój jubileusz.

W tym roku mija osiemdziesiąt pięć lat od powołania w Pionkach Ochotniczej Straży Pożarnej. Centralne uroczystości jubileuszowe zaplanowane zostały na niedzielę dwudziestego trzeciego maja. Uroczystości rozpoczną się Mszą Świętą, która odprawiona zostanie w kościele pod wezwaniem Świętej Barbary. Następnie w uroczystym pochodzie jubilaci przejdą do swojej siedziby przy ulicy Zwycięstwa 1. Tam odbędzie się dalsza część uroczystości jubileuszowych. W trakcie obchodów rocznicowych nastąpi oficjalne przekazanie nowego wyposażenia. Strażacy doposażeni zostaną między innymi w dwie nowe motopompy. Zakup nowego sprzętu dofinansowany został ze środków Urzędu Marszałkowskiego w Warszawie.

Początek Straży Pożarnej w Pionkach (do 1933 r. w Zagożdżonie) datuje się na lata 1925 - 1926, kiedy to powstała sekcja kolejowa przeciwpożarowa. Za początek powstania naszej OSP uważa się rok, 1925 kiedy to (wg przekazów ustnych) postanowiono założyć Ochotniczą Straż Pożarną. W materiałach wojewódzkiej komendy OSP jednostka w Pionkach występuje już w 1927 r. Wśród pierwszych ochotników OSP w Zagożdżonie należy wymienić druhów: M. Płatkowskiego (ryc. nr 1), J. Tomaszewskiego, F. Wilka, S. Dąbrowskiego, W. Rudnickiego, W. Mędykowskiego, S. Warchoła, St. Abramowicza, J. Woźniaka, W. Miękusa, J. Jakubowskiego, C. Kockiego, M. Paca, Olejarza. Na początku straż dysponowała wozem konnym, ręczną pompą i wężami. W okresie początkowym w celu pozyskania funduszy na zakup sprzętu i umundurowania każdy właściciel domu został opodatkowany na potrzeby straży i otrzymał specjalną legitymacje. 15 sierpnia 1929 r. dla pozyskania funduszy urządzono zabawę ludową na terenie boiska klubu sportowego "Proch". Zdobyte tak fundusze przeznaczono na zakup umundurowania i sprzętu pożarniczego. OSP wkraczając w lata 30-te liczyła prawdopodobnie ok. 40 czynnych członków, była stosunkowo dobrze wyekwipowana i cieszyła sie znaczną sympatią mieszkańców.

(r.f.)

 

Cytat tygodnia:

"Dla pokoju trzeba ryzykować tak samo, jak w trakcie wojny...Jeśli boisz się postawić sprawę na ostrzu noża, już przegrałeś ."

 


John Dulles Foster