wtorek, 29 września 2020
poniedziałek, 19 kwietnia 2010 13:06   
ZACZAROWANA SZKOŁA

To, że szkoła drzewna w Garbatce-Letnisku szkoli w zawodzie stolarz i technik technologii drewna, wiadomo od dawna. To, że kształci się tam od kilkudziesięciu lat bardzo dobrych fachowców wiadomym jest również od długiego czasu. Ale, że Oni umieją czarować?


Okazuje się, że może to być prawda. Otóż pierwszego dnia po świętach wielkanocnych tj. we wtorek szóstego kwietnia dotarła do dyrektora Mirosława Dziedzickiego rewelacyjna wiadomość, że dwie z prac wysłanych na konkurs „Wyczarowane z drewna”, oczarowały Jury i zdobyły dwa pierwsze miejsca a co się z tym wiąże nagrody dla autorów oraz szkoły, z której pochodzą. Wiadomość ta jest wspaniała, tym bardziej że szkolne wyroby musiały rywalizować z kilkudziesięcioma pracami nadesłanymi z kilkunastu szkół o profilu drzewnym z całej Polski. Można więc śmiało stwierdzić, że szkoła zwycięzcy konkursu jest najlepszą w swojej dziedzinie w naszym kraju. Sam konkurs organizowany był w tym roku po raz siódmy przez Wydawnictwo Inwestor oraz Międzynarodowe Targi Poznańskie przy honorowym patronacie Ministra Edukacji Narodowej. Szkoła z Garbatki już po raz czwarty brała udział w tej imprezie i jeszcze nigdy nie powróciła bez chociażby jednego wyróżnienia. Na jej koncie znajdują się już sześć wyróżnień i dwie główne nagrody. Czytając te dane można by stwierdzić, że przychodzi to dość łatwo, ale w rzeczywistości patrząc na wystawiane eksponaty oraz wkład pracy uczniów przygotowujących swoje dzieła, nabiera się pokory i szacunku do pięknego materiału jakim jest drewno, jak i do wręcz zegarmistrzowskiej dokładności autorów. No ale jak to z tymi pracami było od początku? Otóż pierwsze pomysły powstały już po zeszłorocznej edycji konkursu a pierwsze fizyczne prace zaczęły się w listopadzie ubiegłego roku. W fazie planowania nie da się oczywiście przewidzieć wielu występujących później problemów, ale jest to normalne i moim zdaniem najciekawsze przy tworzeniu tak nietypowych i niepowtarzalnych wyrobów. W tym roku przygotowywaliśmy do konkursu cztery prace. Niestety udało się wykończyć tylko dwie z nich, ale po ich poziomie śmiało czekaliśmy na rezultaty konkursu nie bojąc się marzeń o dobrych wynikach. Uczniami, którzy wystartowali w konkursie byli: Paweł Gozdyra z trzeciej klasy Zasadniczej Szkoły Zawodowej twórca „Drewnianych słuchawek”, oraz Mateusz Bachanek z czwartej klasy Technikum Drzewnego, który wykonał niesamowity „Drewniany rower”. Prace konkursowe uczniów wykonane były z taką dbałością o szczegół i stopień wykończenia powierzchni, iż okazało się, że walka o Grand Prix była bratobójczym bojem pomiędzy kolegami z jednej szkoły. Konkurs skończył się dla naszej szkoły bardzo szczęśliwie, mamy kolejne wyróżnienie i kolejnego laureata głównej nagrody w swoich szeregach.

Za wyróżnienie Mateusz dostanie gadżety ufundowane przez Festool o wartości 500 zł, Paweł za zajęcie pierwszego miejsca otrzyma elektronarzędzie marki Festool o wartości 2 000zł. Dla szkoły ważnym jest fakt, iż laureat głównej nagrody wygrał dla nas darmowy wstęp na targi Drema 2010 na Międzynarodowych Targach Poznańskich, zwrot kosztów przejazdu dla całej swojej klasy z opiekunami, roczną prenumeratę trzech pism branżowych wydawanych przez organizatora konkursu oraz nagrodę główną frezarkę dolnowrzecionową renomowanej firmy o wartości 36 600 zł.

W naszych czasach specjaliści od marketingu promują do swoich celów takie stare polskie przysłowie „duży może więcej”, aczkolwiek w tym wypadku bardziej podoba mi się przysłowie „wyjątek jest potwierdzeniem reguły” i cieszę się, że realizuje się ono właśnie wobec naszej małej Szkoły Drzewnej z Garbatki-Letnisko.

 

Marcin Tomaszewski

 

Cytat tygodnia:

"Dla pokoju trzeba ryzykować tak samo, jak w trakcie wojny...Jeśli boisz się postawić sprawę na ostrzu noża, już przegrałeś ."

 


John Dulles Foster