Boże Ciało w Pionkach

30.05.2024 fot.: Kurier Pionkowski Tekst przeczytasz w 2 min.

W uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Pańskiej przez miasto przeszła uroczysta procesja eucharystyczna, która zgromadziła we wspólnocie modlitwy duchownych i wiernych pionkowskich parafii. Jak zawsze pojawiły się tradycyjne elementy, takie jak przydrożne ołtarze czy kwiaty sypane przez dzieci.

Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa, potocznie Boże Ciało obchodzona jest w kościele katolickim jako pamiątka ustanowienia sakramentu Eucharystii podczas Ostatniej Wieczerzy. Odbywa się 60 dni po Wielkanocy oraz 10 dni po Zesłaniu Ducha Świętego i tego dnia odbywają się procesje. Podczas procesji sypane są kwiatki i stawiane cztery ołtarze, między którymi wędrują uczestnicy procesji. Ołtarze symbolizują cztery Ewangelie, ale też cztery żywiło i strony świata. Co podkreśla uniwersalny charakter wiary katolickiej i misję głoszenia ewangelii wszystkim ludziom.

Mieszkańcy Pionek każdego roku licznie uczestniczą w tym wydarzeniu, które jest publiczną manifestacją wiary. Pierwsze procesje w uroczystość Bożego Ciała odbywały się w latach 1265-75 w Kolonii, w Niemczech. Niesiono podczas nich krzyż z Najświętszym Sakramentem. Pod koniec XV w. procesje były już powszechne w Niemczech, Anglii, Francji, w północnych Włoszech i Polsce.

Pamiątkę ustanowienia Najświętszego Sakramentu obchodzi Kościół właściwie w Wielki Czwartek, jednak wówczas Chrystus rozpoczyna swoją mękę, dlatego od XIII w. obchodzone jest osobne święto Bożego Ciała. W 1264 r. papież Urban IV bullą "Transiturus" ustanowił święto Bożego Ciała dla całego Kościoła. Stało się to rok po cudzie eucharystycznym w Bolsenie - wówczas zaczęła krwawić hostia w rękach księdza wątpiącego w transsubstancjację (przemiana chleba i wina w ciało i krew Jezusa Chrystusa). Korporał, na który spadły krople krwi, jest przechowywany w katedrze w miejscowości Orvieto.

Zobacz także

„Startuj z Mazowsza” – dodatkowy czas na zgłoszenia
„Startuj z Mazowsza” – dodatkowy czas na zgłoszenia
Już wkrótce rajd rowerowy z okazji Pionkowskiego Dnia Pszczoły
Już wkrótce rajd rowerowy z okazji Pionkowskiego Dnia Pszczoły
Konkurs na najlepszy Quest „Od prochu do czarnej płyty”
Konkurs na najlepszy Quest „Od prochu do czarnej płyty”
Zwycięski quest „Od prochu do czarnej płyty”
Zwycięski quest „Od prochu do czarnej płyty”
Spotkanie z mieszkańcami
Spotkanie z mieszkańcami