wtorek, 29 września 2020
czwartek, 25 lutego 2010 16:18   
PRZYCINKA ROZPOCZĘTA

W powietrzu i nie tylko wyraźnie czuć wiosnę. Służby komunalne rozpoczęły przycinkę drzew. Przycinka drzew i prześwietlanie koron to tradycyjna pielęgnacja miejskiego drzewostanu. We wtorek służby Miejskiego Zakładu Usług Komunalnych przystąpiły do wykonywania tych czynności.

- Uporaliśmy się z usuwaniem zalegającego śniegu na dach budynków komunalnych a teraz przyszła kolej na prace pielęgnacyjne miejskich terenów zielonych – powiedział nam pełniący obowiązki dyrektora Miejskiego Zakładu Usług Komunalnych Stanisław Mazur.
Dlaczego przycinamy drzewa?
Kiedy nie ma liści łatwo dostrzec rany na pędach lub suche gałęzie, w okamgnieniu da się ocenić, czy drzewo lub krzew ma prawidłowy pokrój i zadecydować o właściwym cięciu - to tak, jakbyśmy rośliny obserwowali prześwietlone rentgenem.
Odpowiednią porą na ten zabieg pielęgnacyjny są dni o temperaturze dodatniej na przełomie lutego i marca. W takich warunkach rośliny najlepiej znoszą różne skaleczenia, a rany wraz z ruszeniem soków szybko zaczynają się zabliźniać.
Które drzewa przycinamy?
Pod koniec zimy przycinamy wszystkie drzewa i krzewy ozdobne, które zakwitają w lecie na tegorocznych pędach. Zbyt wybujałe drzewa wymagają przycinania - niekiedy koniecznością jest zmniejszenie korony polegające na wycięciu kilku konarów lub gałęzi.
(r.f.)

 

 

Cytat tygodnia:

"Dla pokoju trzeba ryzykować tak samo, jak w trakcie wojny...Jeśli boisz się postawić sprawę na ostrzu noża, już przegrałeś ."

 


John Dulles Foster