wtorek, 29 września 2020
czwartek, 25 lutego 2010 16:12   
KOLEJNE ROZSZERZENIE STREFY – SZANSA DLA INWESTORÓW

Już od kilku lat część terenów inwestycyjnych w naszym mieście znajduje się w obszarze Tarnobrzeskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej  - Podstrefa Radom – Obszar Inwestycyjny Pionki. Obecnie Ministerstwo Gospodarki zamierza poszerzyć granice TSSE. Zmiana granic obejmie także i nasze miasto. Obecnie na terenie Obszaru Inwestycyjnego w Pionkach działają dwie firmy – DREWUP oraz SOUDAL.

Bój – bo tak można nazwać zabiegi i starania o utworzenie w naszym mieście Obszaru Inwestycyjnego wchodzącego w skład Tarnobrzeskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej trwały bardzo długo. Historia ta sięga 2002 roku.
- Mija rok, od kiedy po raz pierwszy przyjechali do Pionek przedstawiciele Tarnobrzeskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej – pisaliśmy w kwietniowym numerze „Nad Zagożdżonką” z 2003 roku. W tym samym wydaniu napisaliśmy także: „Strefa prawie pewna. Komitet Ekonomiczny Rady Ministrów pozytywnie zaopiniował projekt rozszerzenia Tarnobrzeskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej o tereny znajdujące się w naszym mieście”. Byliśmy pierwszą redakcją w regionie, która poinformowała o tym ważnym wydarzeniu. Inni jeszcze nie myśleli, aby zafunkcjonować na lokalnym rynku informacji bądź uczyli się obsługi komputera zaczynając od najprostszych gier. W kolejnym wydaniu podaliśmy już informację, że strefa w Pionkach została zatwierdzona.
- Prawie dwadzieścia dwa hektary zajmuje obszar, w którym przedsiębiorcy będą mogli inwestować licząc na znaczne ulgi podatkowe – pisaliśmy w numerze 7/158/03 „Nad Zagożdżonką”. Wielu powątpiewało czy uda się poszerzyć strefę o obszary na terenie naszego miasta. Jednak wątpiący zostali zaskoczeni i zdziwieni a starający się o strefę mogli pogratulować sobie dobrej roboty. Początkowo ustalono, że strefa swym zasięgiem obejmie trzy działki przemysłowe zlokalizowane na terenie dawnego „Pronitu” (11 ha), przy ulicy Radomskiej (5ha) oraz dawną bazę transportową „Chemomontażu” (6h). Nie był to jednak ostateczny podział. Już wówczas zakładano, że cała strefa znajdzie się na obszarach byłych Zakładów Tworzyw Sztucznych „Pronit”. Później kilkakrotnie dochodziło jeszcze do zmiany granic strefy w zależności od potrzeb. Obecnie kolejny raz wprowadzone zostaną korekty. Jak dowiedziała się, bowiem nasza redakcja Tarnobrzeska Specjalna Stref Ekonomiczna zamierza poszerzyć granice Obszaru Inwestycyjnego w naszym mieście. Pozytywną opinię w tej sprawie wydało już Ministerstwo Gospodarki. W sumie obszar TSSE ekonomicznej poszerzy się o 240 ha, z czego w Radomiu o 42 ha. Ile z tego przypadnie na Pionki na razie nie wiadomo. Wiadomo jednak, że kolejne grunty w strefie to duże ułatwienie dla przyszłych inwestorów, którzy mogą liczyć na znaczne ulgi lokując tam swoje zakłady pracy. To kolejna szansa dla Pionek. Trzeba i należy ją wykorzystać. Mieszkańcy potrzebują pracy jak przysłowiowa ryba wody.

DREWUP i SUDAL – czyli te firmy już działają w strefie.

DREWUP - firma powstała w 1998 roku w Pionkach koło Radomia. Produkuje płytę meblową klejoną z drewna litego z lameli ciągłych i łączonych na mikrowczepy w różnych grubościach i klasach jakościowych, elementy meblowe według indywidualnego zapotrzebowania klientów oraz fronty meblowe przeznaczone głównie do mebli kuchennych. Klejonkę i elementy meblowe wytwarza przede wszystkim z drewna olchowego, bukowego oraz brzozowego i sosnowego, natomiast drzwiczki meblowe głównie z drewna olchowego. Swoje wyroby sprzedaje na eksport do fabryk mebli w Niemczech, Austrii, Danii, Szwecji i Belgii oraz na rynku krajowym.

SOUDAL - jest czołowym światowym producentem pianek montażowych, mas uszczelniających, klejów i wyrobów chemii dekarskiej dla odbiorców profesjonalnych i użytkowników indywidualnych. Belgijski koncern działa od ponad 40 lat, posiada biura handlowe i sieć wyspecjalizowanych dilerów w ponad 100 krajach na 6 kontynentach. Główna siedziba firmy znajduje się w Turnhout. Dziesięć zakładów produkcyjnych wytwarzających piany poliuretanowe, uszczelniacze, kleje do zastosowań przemysłowych i DIY oraz specjalistyczne aerozole techniczne w Belgii, Holandii, Francji, Niemczech, USA i Chile zatrudnia ponad 1100 osób. W struktury holdingu zostały włączone między innymi fabryki BAVG Leverkusen (Bayer), Rectavit, Aerotrim i Frencken. W 2009 roku w Polsce uruchomiona została najnowocześniejsza fabryka pian i silikonów w Pionkach
ROMAN FIDO

 

Cytat tygodnia:

"Dla pokoju trzeba ryzykować tak samo, jak w trakcie wojny...Jeśli boisz się postawić sprawę na ostrzu noża, już przegrałeś ."

 


John Dulles Foster