wtorek, 29 września 2020
czwartek, 18 lutego 2010 15:56   
ATOM BLISKO PIONEK?
Grupa „Enea”, do której należy między innymi Elektrownia „Kozienice” rozważa możliwość wybudowania elektrowni atomowej.

Ministerstwo Gospodarki podało pełną listę rozpatrywanych lokalizacji elektrowni atomowej. Jedna z propozycji przewiduje, że taka elektrownia może powstać z pobliskich Kozienicach. W województwie mazowieckim wybrano cztery miejscowości, w których mogłaby powstać elektrownia: Wyszków, Małkinia, Nowe Miasto oraz wspomniane już Kozienice. Kilka miesięcy temu na zlecenie Grupy „Enea” w Kozienicach zrobione zostały odpowiednie badania. Dokładniejsze badania zrobiono jedynie w Żarnowcu i Klempiczu. Sprawdzono m.in. dostęp do wody oraz możliwość podłączenia do sieci. Jak twierdzą przedstawiciele Enei jest to miejsce idealne. W Kozienicach mogłaby stanąć druga albo trzecia polska elektrownia atomowa. Obecnie Elektrownia „Kozienice" S.A. jest kondensacyjną, elektrownią systemową, której działalność podstawowa polega w ok. 99 procentach na wytwarzaniu energii elektrycznej. Dlatego produkcja ciepła jest działalnością dodatkową, w której maksymalnie wykorzystywane są istniejące możliwości jego sprzedaży w postaci pary i ciepłej wody. Dodatkowo realizowana jest inwestycja budowy dwóch nowych bloków energetycznych na parametry nadkrytyczne. Zgodnie z założeniami technicznymi budowanych jednostek łączna moc zainstalowana elektrowni wzrośnie wtedy z obecnych 2820 MWe do około 3800 MWe.

Do końca lutego Ministerstwo Gospodarki wybierze kilka ostatecznych propozycji lokalizacji elektrowni atomowej w Polsce.
O elektrownie zapewne będą trwały liczne spory. Widmo Czarnobyla nadal krąży nad Polską, a raczej w głowach Polaków. I zapewne nikt nie będzie chciał mieć atomówki obok swojego domu.

ROMAN FIDO
 

Cytat tygodnia:

"Dla pokoju trzeba ryzykować tak samo, jak w trakcie wojny...Jeśli boisz się postawić sprawę na ostrzu noża, już przegrałeś ."

 


John Dulles Foster