wtorek, 29 września 2020
czwartek, 18 lutego 2010 13:11   
Komunalne roszady

Oddział Wodno Kanalizacyjno Ciepłowniczy zmieni swój status prawny i zostanie przekształcony w spółkę prawa handlowego. Zmiany czekają także Miejski Zakład Usług Komunalnych.

O powołaniu spółki na bazie Oddziału Wodno Kanalizacyjno Ciepłowniczego mówiło się już od dawna. Uchwała o przekształceniu OWKC kilkakrotnie trafiała pod obrady Rady Miejskiej. W końcu radni zgodzili się na taką formę przekształceń. Dlaczego OWKC z jednostki budżetowej przekształci się w spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością?

  • Wszystkie samorządy w Polsce odchodzą od systemu polegającego na funkcjonowaniu jednostek i zakładów budżetowych. Powołują spółki prawa handlowego ze stu procentowym udziałem gminy. Taka formuła pozwala na samodzielne działanie, które pod względem finansowym nie jest ograniczone możliwościami samorządowego budżetu – powiedział nam burmistrz miasta Marek Janeczek. Zdaniem burmistrza spółka prawa handlowego uzyska większą niezależność nie tylko finansową, co w tym przypadku nie jest bez znaczenia, ale także i organizacyjną oraz strukturalną. Burmistrz przekonuje, że podobne spółki działają już w wielu miasta. Podobne podmioty prawa handlowego działają między innymi w Kozienicach czy też w Szydłowcu. Na tym jednak nie kończą się zmiany dotyczące zakładów komunalnych. Na etapie gruntownej restrukturyzacji znajduje się także Miejski Zakład Usług Komunalnych. Z działalności MZUK wyodrębniona zostanie działalność mieszkaniowa, która dotyczy tzw. hoteli mieszkalnych a więc bloków przy ulicy Aleje Lipowe 9 i 13, Leśna 17 oraz dawnego hotelu „Moskwa” przy placu Konstytucji 3-go Maja. Wyodrębnione zostaną również te zasoby komunalne, których właścicielem jest miasto.
  • Dokonuje się reorganizacji Miejskiego Zakładu usług Komunalnych w Pionkach z siedzibą przy ulicy Leśnej 5 polegającej na wyłączeniu z dniem 20 stycznia 2010 roku z zakresu jego działalności statutowej zadań związanych z administrowaniem lokalami mieszkalnymi i użytkowymi wchodzącymi w skład komunalnego zasobu nieruchomości – czytamy między innymi w uchwale przyjętej przez Radę Miasta.

ROMAN FIDO

 

Cytat tygodnia:

"Dla pokoju trzeba ryzykować tak samo, jak w trakcie wojny...Jeśli boisz się postawić sprawę na ostrzu noża, już przegrałeś ."

 


John Dulles Foster