wtorek, 29 września 2020
środa, 17 lutego 2010 11:54   
Lekarza można ocenić

LEKARZA MOŻNA OCENIĆ TYLKO CZY BĘDZIE NAS MIAŁ KTO LECZYĆ ? 

MEDYCZNE PROBLEMY

W sieci internetowej działa wyszukiwarka znanylekarz.pl Pacjenci mogą oceniać i dodawać komentarze dotyczące przedstawicieli świata medycznego. Znaleźliśmy tam opinie dotyczące między innymi lekarzy z Pionek. Niestety wkrótce może się okazać, że w naszym mieście nie będzie kogo oceniać gdyż może zabraknąć lekarzy w tym tak niezbędnych specjalistów.

W sieci internetowej można bardzo wiele. Ostatnio popularne stały się tzw. portale społecznościowe. Od pewnego czasu można także wystawiać oceny lekarzom a także poszukać odpowiedniego specjalisty.

- Każdy z nas chce korzystać z jak najlepszej opieki medycznej. Wybór odpowiedniego specjalisty nie jest jednak prosty. Trudno znaleźć kompetentnego lekarza, zwłaszcza przyjmującego niedaleko naszego domu. Aby ułatwić to zadanie powstała Wyszukiwarka i Ranking Lekarzy ZnanyLekarz.pl. Dzięki niej znajdziesz najlepiej ocenianego lekarza w Twojej okolicy – czytamy między innymi na stronie znanylekarz.pl


Na stronie tej znaleźliśmy także opinie dotyczące pionkowskich lekarzy. Większość z nich w pozytywnym świetle przedstawia tych, którzy dbają o nasze zdrowie. Niestety wkrótce może się okazać, że nie będzie nas miał kto leczyć. Z informacji, które przedstawił nam nasz Czytelnik sytuacja przedstawia się bardzo niepokojąco. Przede wszystkim w naszym mieście daje się zauważyć brak kadry medycznej. Jak twierdzi nasz rozmówca jeszcze kilka lat temu na oddziale chirurgicznym pionkowskiego szpitala pracowało ośmiu lekarzy chirurgów. Obecnie na stałe jest ich tylko trzech a czwarty dojeżdża na weekendy. Pozostali przeszli do innych placówek medycznych bądź zrezygnowali z pracy. Aby utrzymać oddział rehabilitacji szefowie pionkowskiej publicznej służby zdrowia musieli zatrudnić lekarza, który przebywa na emeryturze. Sytuacja w poradniach specjalistycznych także nie wygląda najlepiej. Jak dalej twierdzi nasz Czytelnik część pracujących tam lekarzy już dawno powinna przejść na emeryturę. Pracują tylko dlatego, że nie ma ich kto zastąpić a dyrekcja Samodzielnego Publicznego Zespołu Zakładów Opieki Zdrowotnej czyni niemalże nadludzkie starania, aby zatrzymać tych lekarzy w pracy. Jeżeli dodamy do tego fakt, że od trzynastu lat do naszego miasta nie przyszedł żaden nowy lekarz to obraz mizerii medycznej staje się aż nadto widoczny. Niepubliczne placówki służby zdrowia działające w ramach POZ (Podstawowa Opieka Zdrowotna) radzą sobie trochę lepiej. Przede wszystkim mogą inaczej gospodarować środkami finansowymi. Mogą np. oferować większe stawki lekarzowi, któremu lepiej opłaca się pracować w niepublicznej placówce niż w tzw. „państwowej”. Niepubliczne przychodnie zakupiły także wiele sprzętu specjalistycznego i nie muszą już kierować swoich pacjentów do publicznego „ZOZ-u” a ten z kolei traci wpływy z badań i różnych zabiegów. 

 Minęło już prawie dziesięć lat od czasu pamiętnych protestów mieszkańców, którzy walczyli o uratowanie pionkowskiego szpitala. Walczyli oto, aby lekarz specjalista był na miejscu, aby nie trzeba było korzystać z uciążliwych dojazdów do innych ośrodków służby zdrowia. Ponadto pacjenci przywiązali się do swoich lekarzy. W tak małym środowisku jakim są Pionki, gdzie prawie każdy każdego zna z łatwością rozpoznaje się lekarza. Pacjent bardziej integruje się z lekarzem powierzając mu niejednokrotnie swoje życie lub życie bliskich. Tak bezpośredni kontakt z przedstawicielem służby zdrowia jest bardzo ważny i nikogo chyba nie należy do tego przekonywać. W minionych latach pionkowska publiczna służba zdrowia przeszła ogromne przeobrażenia. Pod względem infrastruktury zmieniła się nie do poznania. Praktycznie wszystkie budynki i obiekty zostały zmodernizowane, a niektóre wręcz przebudowana. Zakupione zostało wiele nowoczesnego sprzętu medycznego. Niestety skostniała struktura finansowania publicznych placówek służby zdrowia skutecznie ogranicza zatrudnianie wysoko wykwalifikowanych specjalistów, którzy wybierają znacznie większe szpitale bądź prywatne kliniki. Ekonomiczny czynnik finansowy, który bezpośrednio przekłada się na pobory lekarzy jest tu praktycznie decydujący. 

 W kolejnym wydaniu „Nad Zagożdżonką” wrócimy do zagadnienia gdyż opieka zdrowotna jest kluczowym elementem funkcjonowania społeczności lokalnej, która już raz wykazała się ogromną determinacją walcząc o swój szpital i o swoich lekarzy.

ROMAN FIDO

 

Cytat tygodnia:

"Dla pokoju trzeba ryzykować tak samo, jak w trakcie wojny...Jeśli boisz się postawić sprawę na ostrzu noża, już przegrałeś ."

 


John Dulles Foster