środa, 05 sierpnia 2020
wtorek, 06 kwietnia 2010 20:24   
MIASTO KUPUJE AUTOBUS

Miasto Pionki ogłosiło przetarg na zakup autobusu dla osób niepełnosprawnych.

Środki na ten cel pochodzą głównie z Państwowego Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych.

To nie pierwszy samochód, który kupi miasto dzięki wsparciu finansowemu z Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych. Ponad dziesięć lat temu zakupiony został Ford Transit, który obecnie eksploatowany jest przez Miejski Zakład Usług Komunalnych. Kilka lat później miasto wzbogaciło się o kolejne dwa pojazdy. Samorządowy tabor komunikacyjny został wówczas doposażony o Volkswagena Transportera oraz o autobus Kapena. Ten pierwszy z powodzeniem wykorzystywany jest do codziennej pracy w Warsztatach Terapii Zajęciowej, gdzie wozi osoby niepełnosprawne. Z kolei Kapena służy do przewozu większej liczby osób, a korzystają z niej między innymi placówki szkolne oraz różne organizacje z terenu naszego miasta. Teraz pionkowski samorząd ogłosił przetarg na zakup kolejnego pojazdu.


- Przedmiotem zamówienia jest zakup oraz dostawa do siedziby Zamawiającego autobusu przystosowanego do przewozu osób niepełnosprawnych. Autobus, będący przedmiotem zamówienia, musi spełniać następujące wymagania – czytamy między innymi w ogłoszeniu przetargowym. A wymagania musi spełniać następujące: musi być nowy – rok produkcji 2010, musi posiadać wszelkie niezbędne wymagane przepisami homologacje i dopuszczenia do ruchu oraz dostosowania samochodu do specjalnego przeglądu i co najważniejsze powinien pomieścić łącznie z kierowcą czternaście osób. Powinien także posiadać: drzwi w kabinie pasażerskiej prawe przesuwne przeszklone, tylne dwuskrzydłowe, szyby przyciemniane, osłonę przeciwsłoneczną dla kierowcy i pasażera, boczne listwy ochronne. Koniecznym wymogiem jest, aby oferowany pojazd umożliwiał łatwy demontaż foteli pasażerskich w celu stworzenia jednego stanowiska do przewozu osoby na wózku inwalidzkim plus atestowane mocowanie na wózki inwalidzkie, pasy mocujące wózek z pasami bezpieczeństwa dla osoby na wózku oraz był wyposażony dodatkowo w najazdy do wprowadzania wózków inwalidzkich, w tym również o napędzie elektrycznym. Silnik autobusu powinien posiadać moc co najmniej 140 KM i spełniać normy EURO 4 lub EURO 5. Zamawiający czyli miasto Pionki w warunkach przetargu określiło również co powinno znajdować się w tzw. wyposażeniu dodatkowym. Trzeba przyznać, że lista nie jest krótka. Radioodtwarzacz CD, elektrycznie opuszczane szyby w drzwiach przednich, klimatyzacja przedziału kierowcy i klimatyzacja części pasażerskiej, elektrycznie regulowane i podgrzewane lusterka zewnętrzne oraz autoalarm plus centralny zamek sterowany pilotem to tylko niektóre elementy wyposażenia, które znajdują się na tej liście.


(r.f.)

 

Cytat tygodnia:

"Dla pokoju trzeba ryzykować tak samo, jak w trakcie wojny...Jeśli boisz się postawić sprawę na ostrzu noża, już przegrałeś ."

 


John Dulles Foster