wtorek, 11 sierpnia 2020
poniedziałek, 29 marca 2010 15:30   
„Już po raz piąty”

  Warsztaty Terapii Zajęciowej w Pionkach zorganizowały imprezę pod nazwą : "Tradycje Wielkanocne".

  I tak jak co roku tak i teraz podstawowym celem była integracja osób niepełnosprawnych z resztą społeczności. 

  W imprezie wzięło udział 16 grup (ponad 120 osób) z powiatu radomskiego . Oglądało i uczestniczyło w "Tradycjach Wielkanocnych" łącznie blisko 300 osób.
Odbyło się 5 konkursów: na najpiękniejszą palmę, jajko, koszyczek i ciasto  wielkanocne oraz  najlepiej zagraną i najciekawszą inscenizację związaną z Wielkim Postem i Okresem Wielkiej Nocy.


  "Tradycje Wielkanocne" odbyły się w Publicznej Szkole Podstawowej nr 5 im. Jana Pawła II w Pionkach. Dlatego przede wszystkim Panu Dyrektorowi jak i nauczycielom i pracownikom szkoły chcemy serdecznie podziękować za udostępnienie i pomoc w organizacji imprezy. Zwłaszcza, że  organizacja imprezy wymagała dużego nakładu pracy i bez pomocy innych na pewno by się nie odbyła. Do konkursów trzeba było znieść ponad 40 stolików i drugie tyle krzeseł, przygotować  i podać posiłek,udekorować salę  itp, itd. W obsłudze imprezy wzięło udział  ponad 60 osób. Dlatego serdecznie dziękujemy  wolontariuszom ich opiekunce Pani Paulinie Lasocie oraz Dyrekcji Liceum Ogólnokształcącego  . Dziękujemy za pomoc rzeczową firmie „Kosiek”,zakładowi cukierniczemu „Radmarc”, ITM z Radomia  oraz Siostrom z Caritasu  za udostępnienie strojów. Panu Andrzejowi Tomczykowi i Piotrowi Pachockiemu z Miejskiego Ośrodka Kultury  za obsługę sprzętu nagłośnieniowego. Grzegorzowi Szulczewskiemu z E-Plac i  Romanowi Fido z dwutygodnika „Nad Zagożdżonką” za obsługę medialną. Pani Bogusławie Mykietyn z Urzędu Pracy, Milenie Pawłowicz z E-Plac i Wojciechowi Madejowi -z-cy Komendanta Komisariatu Policji w Pionkach za ocenę prac konkursowych i podjęcie się trudu wyboru najlepszych prac.  Również część rodziców i opiekunów naszych uczestników pomogła w przygotowaniu ciast i sałatek dlatego serdeczne dzięki za pomoc  Na koniec chciałbym podziękować Pani Agnieszce Słomczyńskiej i Dagmarze Olejarczyk za wysiłek w zorganizowaniu i prowadzeniu imprezy, oraz pozostałym pracownikom WTZ  których pomoc była nieodzowna. 

  Może niektórzy zadają sobie pytanie po co to wszystko i jaki jest tego cel. Powodów jest kilka; przede wszystkim terapia zarówno zawodowa, zdrowotna jak i społeczna. Przygotowanie  prac konkursowych to praca a w przypadku inscenizacji to próby, próby, żmudne próby, których efektem jest występ a czasami zajęcie pierwszego, drugiego czy trzeciego miejsca. I tylko od rodziców i opiekunów zawodowych  zależy czy potrafią wykorzystać szansę z możliwości konkurowania. Niepełnosprawni aby mogli zintegrować się ze środowiskiem muszą przeżywać to samo co pozostali ludzie i radości i smutki, uśmiech i łzy.


  Tego rodzaju imprezy utrudniają naszą pracę bo musimy dokonać wysiłku tłumaczenia dlaczego on przegrał a wygrał inny, ale dają też wiele motywacji do pracy nad nimi. Mamy tego przykład (nie chwaląc) się na naszych uczestnikach. Kto obserwował ich występy w pierwszych latach i teraz mógł dostrzec jak duże zmiany nastąpiły. Jak ciekawe występy były grupy DPS z Wierzbicy a także pozostałych grup.


  To już piąty raz. Czy wyszło na piątkę, pewnie nie, ale to już państwo mogą ocenić oglądając relacje na w/w stronie, galerię zdjęć lub oglądając film zrealizowany przez E-plac.

J. Furga

 

 

Cytat tygodnia:

"Dla pokoju trzeba ryzykować tak samo, jak w trakcie wojny...Jeśli boisz się postawić sprawę na ostrzu noża, już przegrałeś ."

 


John Dulles Foster